همه چیز درباره طرح جدید محدودیت های كرونایی

همه چیز درباره طرح جدید محدودیت های كرونایی

به گزارش بیمه خانه شهر تهران روزهای سختی را سپری می كند و در هفته های اخیر هم با تشدید انتشار كرونا ویروس هر روز آمار مبتلا شدن و فوتی ها به شكل نگران كننده ای افزوده شده است و جان های عزیزی را می گیرد و خانواده های بسیاری را عزادار كرده است. بر همین مبنا با تصمیم ستاد ملی كرونا، پروتكل های جدی تری از آغاز آذرماه به مدت ۲ هفته اجرا می گردد كه این دفعه علاوه بر جدیت و استمرار محدودیت ها به جای استان ها شهرها مبنا قرار گرفته اند و محدودیت ها شهر به شهر و بر مبنای رنگ بندی زرد، نارنجی و قرمز اعمال خواهد شد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، با نزدیک شدن به روز شنبه یکم اذرماه سالجاری یعنی اغاز طرح جدید اعمال محدودیت های کرونایی در کشور و مدیریت هوشمند این بیماری و اعلام ابعاد مختلف این محدودیت ها سوالات بسیاری برای مردم در ذهن ها بوجود آمده بر همین مبنا برای روشن شدن ابعاد مختلف طرح جدید به ۲۱ پرسش پر تکرار مخاطبان ایسنا به نقل از فرمانده قرارگاه عملیاتی مدیریت کرونا، رئیس و دبیر کمیته انتظامی ستادملی مدیریت کرونا پاسخ داده ایم.
خبرگزاری ایسنا همینطور در جهت روشن شدن ابعاد مختلف اجرای طرح جدید محدودیت های کرونایی و مدیریت هوشمند بیماری درنظر دارد به سوالات شما مخاطبان گرامی در ارتباط با اجرای این طرح پاسخ دهد. بر همین مبنا با هماهنگی های انجام شده مخاطبان می توانند بعد از مطالعه سوالات پاسخ داده شده در این خبر، اگر سوالات جدید دیگری دارند سوالات خویش را در بخش نظرات مطرح کنند تا در کمترین زمان ممکن از جانب دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا به آنها پاسخ داده شود.
*در طرح جدید معیار شاخصهای رنگ بندی شهرها چیست؟
رحمانی فضلی فرمانده قرارگاه عملیاتی مدیریت کرونا در پاسخ به این سؤال می گوید: در این طرح مبنا شهرستان و شهرها گذاشته شده و همانند محدودیت های گذشته مبنا استان نیست. در شرایط قبلی ممکن بود یک سوم شهرهای یک استان مشکل داشته باشند اما محدودیت برای همه شهرها اعمال می شد. در طرح جدید شاخص تعداد بستری، رنگ بندی شهرها را مشخص می کند. بدین سان که بستری های چهار نفر در ۱۰۰ هزار نفر شهر زرد، شش نفر در ۱۰۰ هزار نفر شهر نارنجی و ۱۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر، شهرهای قرمز را تعیین می کند و وزارت بهداشت فهرست شهرهای زرد، نارنجی و قرمز را اعلام خواهد نمود.
*آیا ظرفیت تست های PCR همزمان با اعمال محدودیت های جدید در کشور افزایش می یابد؟
فرمانده قرارگاه عملیاتی مدیریت کرونا در پاسخ به این سؤال می افزاید: تا هفته گذشته روزانه ۲۲ هزار تست در کشور انجام می شد که در هفته جاری تعداد تست ها به روزانه ۴۲ هزار مورد رسید و از روز سه شنبه با تحقق تست های ۲۰ دقیقه ای به سادگی به عدد ۱۰۰ هزار تست در روز نزدیک شده ایم تا بدین سان مانع تکثیر بیماری و رجوع افراد به بیمارستان شویم.
*نحوه اجرای طرح ممنوعیت تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ چگونه است؟
رحمانی فضلی در پاسخ به این سؤال به اجرای طرح جدید از روز (شنبه) یکم آذرماه اشاره می کند و ادامه می دهد: خودرو های شخصی پس از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح محدودیت منع تردد خواهند داشت و خودروهایی که این محدودیت را رعایت نکنند ۵۰۰ هزار تومان توسط دوربین ها جریمه خواهند شد.
*افرادی که در مشاغل ضروری فعالند و در شیفت دوم مجبور به تردد پس از ساعت ۲۱ در شهر هستند چگونه باید مجوز دریافت کنند؟
رحمانی فضلی در پاسخ به این سؤال توضیح می دهد و می گوید: پیشبینی می نماییم بین ۵۰ تا ۶۰ درصد مردم این مورد را رعایت نمایند، اما بخشی در حدود ۴۰ درصد وجود دارند که در دستگاههای اجرایی و شیفت دوم فعالیت می نمایند که باید شماره پلاک نیروهای خویش را به پلیس اعلام کنند و اگر این کار تا روز شنبه محقق نشد تا دریافت جریمه هم این فرصت را دارند که این پلاک ها را به پلیس اعلام کنند.
*اگر فردی پس از ساعت ۲۱ نیازمند دریافت خدمات ضروری مثل خدمات درمانی داشته باشد می تواند از خودروی خود استفاده کند؟
فرمانده قرارگاه عملیاتی مدیریت کرونا به این پرسش هم پاسخ داده و می گوید: در این ساعات کلیه ناوگان تاکسیرانی، آژانس ها و تاکسی های اینترنتی به فعالیت خود ادامه می دهند و شهروندانی که لزوم خروج منزل در این ساعات را دارند، می توانند از این ناوگان استفاده کنند.
*تعطیلی ها در هر یک از شهرهای زرد، نارنجی و قرمز چگونه است؟
وی در اینباره اظهار می کند: در شهرهای قرمز حدودا می توانیم بگوییم بجز رده یک مشاغل همانند سوپرمارکت ها و نانوایی ها بقیه مشاغل تعطیل می شوند. اما بیمارستان ها، نیروی انتظامی، بانک ها، آب و برق و خدمات تعطیل بردار نیستند. از طرفی صنایع و تولیدی ها هم در هر سه سطح باز خواهند بود. اما می توانند تا یک سوم نیروهای انسانی خویش را شیفت بندی کنند و سعی شده با تجربیات ۹ ماه گذشته از چیزی غفلت نکنیم.
*جریمه ورود خودرو های پلاک شهرهای قرمز به شهرهای دیگر چقدر است؟
فرمانده قرارگاه عملیاتی مدیریت کرونا در پاسخ به این سؤال می گوید: اگر به هر طریقی این خودرو ها وارد جاده ها شوند و در جاده ها مشاهده شوند شهرهای قرمز یک میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی تا ۵۰۰ هزار تومان جریمه می شوند. در این طرح تهران و کرج یکی دیده شده اند.
*نحوه تردد خودرو ها با پلاک شهرهای زرد، نارنجی و قرمز چگونه است؟
حسین ذوالفقاری، رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا هم در در پاسخ به سوال ها توضیح میدهد: ورود افراد غیربومی به شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع می باشد. بدین سان افرادی که ساکن شهر نارنجی یا قرمز نیستند نمی توانند به این شهرها وارد شوند. از طرفی کسانی که ساکن شهرهای قرمز و نارنجی هستند اجازه ورود به سایر شهرها را هم ندارند. یعنی می توانند از شهر خود بیرون بروند اما اجازه ورود به سایر شهرها را ندارند و این تدبیر با این هدف در نظر گرفته شده که بعضاً برخی افراد مشاغل تولیدی در اطراف شهرها دارند. بدین سان این افراد می توانند برای حاضر شدن در محل کار خود از شهر بیرون بروند اما بطور قطع افراد به قصد سفر نمی توانند از شهرهای نارنجی و قرمز بیرون بروند.
وی در اینباره با ذکر مثالی عنوان می کند: افراد غیربومی نمی توانند به شهر تهران وارد شوند و اگر به هر طریقی وارد این شهر شوند خودرو های غیربومی هر ۲۴ ساعت که مشاهده شوند در صورت نارنجی بودن شهر ۵۰۰ هزار تومان و در صورت قرمز بودن شهر یک میلیون تومان جریمه خواهند شد. در ادامه این مثال همینطور افراد بومی داخل تهران بعنوان یک شهر قرمز اجازه ورود به هیچ شهر دیگری ندارند اما کنارگذر شهرها برای تردد عبوری باز گذاشته شده و مشکلی نخواهند داشت.
* فعالیت ادارات در هر یک از شهرهای زرد، نارنجی و قرمز چگونه خواهد بود؟
رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا در پاسخ به این سؤال می گوید: مشاغلی که خدمات ضروری عرضه می کنند همچون نیروی انتظامی، آتش نشانی و... به هیچ عنوان دورکاری ندارند، اما سایر دستگاه ها امکان حضور تا یک سوم در شهرهای قرمز را دارند. البته در شهرهای با وضعیت نارنجی دو سوم نیروها می توانند در محل کار خود حاضر باشند. در اجرای این طرح اگر مدیر دستگاهی این مورد را رعایت نکند چنانچه گزارشی درمورد عدم رعایت این محدودیت ها عرضه شود بدون شک مجازات های تعیین شده اعمال خواهد شد. از طرفی تمام دفاتر شرکت هایی که با مشاغل گروه یک فعالیت دارند باز هستند و فعالیت آنها مشکلی ندارد. البته همه این موارد باید با رعایت پروتکل های بهداشتی باشد.
*اعمال محدودیت برای شرکتهای خصوصی چگونه خواهد بود؟
رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا در اینباره توضیح می دهد: این شرکت ها در دو بخش تقسیم بندی شده اند نخست شرکت هایی که با مشاغلی در شهرهای وضعیت زرد و نارنجی فعالیت دارند، در ارتباط هستند که فعالیت آنها مانعی ندارد. بخش دیگر شرکت هایی هستند که رجوع کننده ای دارند که در شهرهای با وضعیت نارنجی و قرمز هستند. البته شرکت هایی که متصل به تولیدی ها و مشاغل گروه سطح یک هستند از لحاظ فعالیت مشکلی نخواهند داشت. بدین سان شرکت هایی که در بخش بازرگانی هستند هم می توانند فعالیت کنند.
به گفته وی، محدودیت ها در عمل شدید هستند. در شرایط اعمال محدودیت ها امور ضروری کشور روی زمین نخواهد ماند. مسئولین تأمین مایحتاج مردم باز هستند. بدون شک در روند تولید کالای ضروری، زنجیره ای تا رسیدن کالا به دست مردم وجود دارد که باید همگی فعال باشند بنابراین در وضعیت قرمز هرچند که شهر در نقطه تعطیلی قرار می گیرد اما مشاغل ضروری فعال خواهند بود.
* تفاوت کارکنانی که در مشاغل ضروری پیوسته در شرایط اعمال محدودیت ها سر کار خود حاضر می شوند با کارمندان دورکار چیست؟
ذوالفقاری پاسخ می دهد: برای کارکنانی که در شرایط ضروری باید در محل کار خود حضور داشته باشند نسبت به سایر کارکنان باید امتیازاتی در نظر گرفته شود. بخصوص زمانی که این مورد طولانی باشد. دستگاه ها و سازمان ها باید تفاوتی هایی میان این کارکنان در نظر بگیرند.
*در اجرای محدودیت های طرح جدید آیا کارمندان رسمی و پیمانی با یکدیگر تفاوتی دارند؟
وی در اینباره می گوید: تبعیض میان نیروهای شرکتی، استخدامی و خدماتی بدون شک نقض مقررات است و با این موارد برخورد خواهد شد. این طرح رئیس و مرئوس، کارمند رسمی و قراردادی ندارد و باید برای همه یکسان و برابر دستورالعمل ها اجرایی شود. بطور قطع اجرای بدون تبعیض این طرح بین گروه های مختلف به جد در دستور کار باید باشد.
*اگر در سازمان و یا صنفی رئیس دستگاه این ضوابط را اجرایی نکرد کارمندان می توانند این تخلف را به دستگاهی ناظر اطلاع دهند؟
رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا در پاسخ به این سؤال می گوید: یکی از گلایه های کارمندان مسئولینی هستند که بنا به تشخیص خود مقررات را اعمال نمی کنند. البته همه این موارد در مورد کسبه و اصناف هم مورد تاکید است. این کارمندان می توانند موارد تخلف را به سامانه وزارت بهداشت، کمیته امنیتی ستاد ملی مدیریت کرونا در وزارت کشور و همینطور از راه عرضه گزارش های کتبی اطلاع دهند.
وی ادامه می دهد: مشاغل که بینابینی بین دو رسته تعیین شده در گروه های مختلف هستند این مشاغل باید توسط اصناف اعلام شوند تا ابهام آنها توسط کمیته امنیتی با بررسی وزارت بهداشت تعیین تکلیف شوند.
*چطور می شود بانک ها و بورس فعالیت کنند اما مشاغل گروه های ۲، ۳ و۴ در شهرهای قرمز تعطیل باشند در چنین شرایطی تکلیف چک ها و اجاره مغازه های مشاغل تعطیل چه خواهد شد؟
رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا در پاسخ به این سؤال می گوید: چاره اینکه چک آنها به اجرا گذاشته نشود تعطیلی بانک ها نیست چون که باید خدمات ضروری به مردم ارائه نمایند. برای مشکل کسبه که بیشتر آنها در گروه یک قرار گرفته اند و در طرح جدید بسته نخواهند شد تمهیدات لازم در نظر گرفته خواهد شد و با هماهنگی وزارت صمت و اتاق اصناف بسته حمایتی لازم جمع بندی و به ستاد ملی اعلام شده است. در این بسته بیمه، چک ها و... بعنوان بسته حمایتی برای دوران اعمال محدودیت ها به ستاد اعلام شده که هر مقدار از آن به تصویب برسد اجرا می گردد.
*کنترل مسافران در سفرهای ریلی، هوایی و اتوبوس ها چگونه اعمال می شود؟ تکلیف افراد مبتلا در صورتیکه سفر داشته باشند چیست وآیا حمل و نقل عمومی در دو هفته اعمال محدودیت ها فعال است؟
رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا در پاسخ به این سؤال می گوید: برپایه آنچه در سامانه ماسک محقق شده مدیریت هوشمند انجام می شود بدین سان که فردی که تست پی سی آر آن مثبت شده در سیستم بهداشت و درمان اطلاعاتش ثبت می شود و از راه سامانه ماسک ردیابی خواهد شد و اگر سفر داشته باشد، مبلغ ۲۰۰ هزار تومان روی فیش تلفن همراه، تلفن ثابت یا پلاک خودروی وی جریمه اعمال می شود و با پیامک هم به وی اطلاع داده خواهد شد. به صورت کلی فعالیت حمل و نقل عمومی بار و مسافر مجاز است. البته باید پروتکل ها و ضوابط تعیین شده وزارت بهداشت رعایت شود و در این راستا نظارت وزارت راه هم وجود خواهد داشت.
* جریمه ورود خودرو های پلاک شهرهای قرمز به شهرهای دیگر چقدر است؟
حسین قاسمی، دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا هم به پرسش ها پاسخ داده و اظهار می کند: در حوزه ترددها هم برای عدم رعایت، اعمال جریمه ۵۰۰ هزار تومانی برای شهرهای نارنجی و جریمه یک میلیون تومانی برای شهرهای قرمز در نظر گرفته شده است؛ این جریمه ها هر ۲۴ ساعت یکبار که پلاک از راه دوربین و پلیس مشاهده شود، بعنوان ضمانت اجرایی طرح اعمال خواهند شد.
*برگزاری جلسات در دستگاههای دولتی و خصوصی امکان پذیر است و تکلیف مأموریت های دستگاه ها چیست؟
دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در پاسخ به این سؤال می گوید: مأموریت های غیرضروری نباید صورت گیرد. کلیه جلسات اگر در فضای سربسته باشد حتما باید اجبار رعایت فاصله چهار متر افراد صورت گیرد. همینطور شش بار گردش هوا در هر ساعت برای فضای بسته باید صورت گیرد و حداکثر افراد شرکت کننده در جلسات شهرهای زرد ۳۰ نفر، شهرهای نارنجی ۲۰ نفر و شهرهای قرمز ۱۵ نفر باشد.
*ضمانت اجرایی اعمال محدودیت ها در طرح جدید چیست؟
قاسمی در اینباره می گوید: ضمانت اجرایی رعایت محدودیت ها در طرح جدید بخشنامه ای است که در شهریورماه توسط سازمان امور اداری و استخدامی ابلاغ گردیده است که در آن مجازات هایی برای متخلفین تعیین گردیده و مسئول و ناظر هر بخش هم در این بخشنامه مشخص شده است. برای مثال در وزارتخانه ها معاونت توسعه منابع و در استانداری ها هم معاونین توسعه منابع برای این کار مشخص شده اند.
وی ادامه می دهد: جدی بودن پروتکل ها و نظارت بر اجرای آن موضوعی است که وزارت بهداشت آنرا دنبال خواهد نمود چونکه مباحث پروتکل ها از منظر تخصصی در حوزه وزارت بهداشت است و هیچ دستگاهی بهتر از آنها نمی تواند این نظارت ها را اعمال نماید. اما در حوزه اداری آنچه که تعیین شده از تذکر تا انفصال از خدمت پیشبینی شده است. همینطور در حوزه اصناف هم از تذکر تا پلمب پیشبینی شده است. در حوزه آموزشی نی از تذکر تا انفصال از خدمات به اضافه جریمه برای آموزشگاه های خصوصی در نظر گرفته شده است.
*در این دو هفته طرح ترافیک در تهران اجرا می شود؟ آیا بازار تهران هم در این دو هفته تعطیل است؟
دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا به این سؤال هم پاسخ داده و توضیح می دهد: طرح ترافیک تهران با اجرای طرح جدید از روز (شنبه) یکم آذرماه به قوت خود باقی است و اجرا خواهد شد. تمهیدات در نظر گرفته شده درباره فعالیت بازارها هم در محدودیت های جدید با عنایت به سرپوشیده و سرباز بودن آن با یکدیگر متفاوت هستند، به طوریکه بازار تهران در دسته مشاغل سرپوشیده و در گروه ۲ قلمداد می شود. بنابراین در مشاغلی که نباید فعالیت کنند دیده شده است.
*سازو کار تردد خودرو های مجاز بعد از ساعت ۲۱ در طرح جدید چگونه است؟
دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در پاسخ به این سؤال می گوید: نحوه تردد خودروی افرادی که لزوم رفت و آمد در شیفت دوم کاری یعنی از ساعت ۲۱ تا ۴ بامداد را دارند به این شکل است که این افراد باید از راه کارفرما پلاک خودروی خویش را به پلیس اعلام کنند. اما درحال حاضر سازوکار این مورد در دست طراحی است. در مصوبه ستادملی مدیریت کرونا عنوان شده که افرادی که در مشاغل ضروری فعالیت می نمایند و لزوم تردد در ساعت ۲۱ تا ۴ بامداد را دارند باید تایید فرمانداری داشته باشند. در حال احصا هستیم که چه دستگاههایی و چه تعداد خودرو در این بخش جای می گیرد که اعلام نماییم با عرضه کارت شناسایی و یا اگر جریمه شدند راهکاری برای رفع جریمه ها فراهم نماییم چون هنوز طرح اجرا نشده، باید طراحی مناسب انجام دهیم و امکان دارد مدلهای دیگری پیاده شود.
*از کجا می توان فهرست مشاغل ضروری گروه یک را پیدا کرد؟
به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، فهرست این مشاغل در اطلاعیه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اعلام و در لینک ذیل قابل مشاهده می باشد.

اطلاعیه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا1399/08/29
21:29:33
5.0 / 5
1386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane