ضرورت ساماندهی وضعیت مركز دفع پسماند آرادكوه

ضرورت ساماندهی وضعیت مركز دفع پسماند آرادكوه

به گزارش بیمه خانه مركز دفع پسماند آرادكوه بیشتر از ۵۰ سال است كه در حاشیه شهر تهران قرار دارد و الان به یكی از معضلات زیست محیطی استان تهران تبدیل گشته و جابجایی آن محل اختلاف اداره كل محیط زیست و شهرداری تهران است. این مركز دفع پسماند بعنوان یكی از كانون های اصلی انتشار بوی نامطبوع در راه فرودگاه بین المللی شناخته می شود. دبیر شبكه تشكل های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی كشور می گوید: در لزوم انتقال آرادكوه تردیدی نیست اما اصلاح وضعیت آرادكوه و تبدیل آن به یك مركز استاندارد هم قابل چشم پوشی نیست.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، مجتمع دفع و پردازش آرادکوه در بخش کهریزک شهرستان ری محلی است که حالا روزانه ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تن پسماندهای شهری پایتخت به آن منتقل می شود و این مرکز علاوه بر تمام آثار مخربی که برای محیط زیست ایجاد می کند؛ از تولید شیرابه تا آلودگی خاک و هوا، بعنوان یکی از کانون های اصلی بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام خمینی و شهر تهران هم مطرح و همین مسئله سبب تاکید سازمان حفاظت محیط زیست بر انتقال این مجتمع شده است.

درحالی که طی یک سال قبل مسؤلان کنونی و سابق اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران بر لزوم انتقال مجتمع آرادکوه تاکید کرده و برای همکاری با شهرداری تهران به منظور مکان یابی جدید مرکز دفع پسماند و مدیریت اصولی پسماندها اعلام آمادگی کردند حتی عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- از دستور رئیس جمهوری برای انتقال آرادکوه اطلاع داده بود اما برخی مسؤلان شهرداری تهران همچون سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران انتقال آرادکوه را علمی ندانستند و این اقدام را همراه با تبعات بسیاری دانستند. صدرالدین علیپور - مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران- در اینباره گفته بود که در صورت اصرار همکاران، ما با انتقال آرادکوه هیچ مشکلی نداریم و برای این امر مانعی ایجاد نمی نماییم اما این کار تخصصی است و همکاران محیط زیست باید چندین سال مطالعه و مکان مناسب را انتخاب کنند و هزینه حداقل ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومانی این جا به جایی هم تامین گردد، بعد از آن می توان از انتقال آرادکوه صحبت کرد.

وی همینطور تاکید کرده بود که هزینه انتقال آرادکوه حدودا برابر با بودجه یک سال شهرداری تهران است و هیچ وقت از شهرداری نمی توان انتظار تأمین این منبع مالی را داشت.

ماه گذشته شینا انصاری - مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران- ضمن بیان اینکه جابه جایی مرکز دفع و پردازش آرادکوه موضوعی نیست که به سادگی و به سهولت محقق شود، اظهار نمود که این اقدام زمان بر و دشوار است ازاین رو ارتقای تسهیلات مورد نیاز برای بهبود وضعیت و مرتفع کردن مشکلات این مرکز منطقی تر و عقلانی تر است. با این وجود بعد از دو روز انوشیروان محسنی بندپی - استاندار تهران- تاکید کرد که شهرداری از جابجایی آرادکوه خیلی استقبال نمی کند و فعالیت این مجموعه در مکان فعلی هیچ توجیه علمی ندارد.

چندی پیش هم عیسی کلانتری – رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- بهترین گزینه برای انتقال زباله های شهر تهران را ۵۰ تا ۶۰ کیلومتری جنوب شرق تهران در بین کویر دانست و اظهار داشت که زباله های آرادکوه هم باید به آنجا منتقل و هم در آنجا تبدیل به انرژی شود.

با وجود تمام اختلاف نظرهای شهرداری تهران و سازمان حفاظت محیط زیست بر سر جابه جایی آرادکوه محمد الموتی - دبیر شبکه تشکل های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور- معتقد است که در لزوم انتقال آرادکوه تردیدی نیست اما اصلاح وضعیت آرادکوه و تبدیل آن به یک مرکزی استانارد هم قابل چشم پوشی نیست.

وی با اشاره به اینکه به علت تغییرات جمعیتی رخ داده طی دهه های گذشته در تمام کشور با معضلات مراکز و سایت های دفع پسماند مواجه هستیم، می گوید: طی دو تا سه دهه گذشته به دلیل افزایش شدید جمعیت شهر تهران و شهرهای اقماری آن انتظار می رفت که در زمانی نه چندان دور ظرفیت برد این منطقه دیگر پاسخگوی حجم پسماندهای ورودی به آن نباشد و در نتیجه نیازمند به جانمایی مکانی جدید شویم ازاین رو در ضرورت اینکه برای مدیریت پسماند کلانشهر تهران و شهرهای اقماری مجتمع آرادکوه باید اصلاح یا به مکان دیگری منتقل شود تردیدی نیست اما درباره نحوه و زمان این جابه جایی نظرات کارشناسی متفاوت می باشد.

الموتی ضمن بیان اینکه سرمایه گذاری بسیار کلانی برای تبدیل وضعیت آرادکوه به شرایط پایداری که بتوان ادعا کرد کمترین آلودگی را دارد، لازم است، اظهار می کند: اگر کارشناسان به لحاظ فنی به این اطمینان نرسند که با وجود سرمایه گذاری ها می توان وضعیت آرادکوه را به یک وضعیت پایدار تبدیل کرد، آن گاه مجبور هستیم جانمایی جدیدی برای آرادکوه در اطراف تهران داشته باشیم.

دبیر شبکه تشکل های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور با اشاره به اینکه جانمایی جدید برای مرکز دفع پسماند در اطراف تهران معضلات خویش را دارد، خاطرنشان می کند: مهم ترین معضل این است که ما در مناطق جنوبی شهر تهران باید دنبال مکان جدیدی برای ایجاد مرکز دفع پسماند بگردیم درحالی که عموما در مراکز دفع پسماند گرفتار مشکل نفوذ شیرابه به آبخوان ها می شویم از آنجایی که معمولا آبخوان های زیادی در مناطق جنوب شهر تهران وجود دارند و بیشترین حجم کشاورزی تهران در این مناطق انجام می شود ازاین رو عمده چاه های برداشت آب های زیرزمینی در مناطق جنوب شهر تهران وجود دارد. در نتیجه ایجاد مرکز دفع پسماند در این مناطق می تواند منجربه آلودگی منابع آب زیرزمینی شود.

وی ادامه می دهد: در مسئله جانمایی مرکز جدید دفع پسماند این اختلاف نظر و ترس وجود دارد که نتوانیم از ورود شیرابه به آبخوان ها در جنوب شهر تهران یا در هر نقطه دیگری که می خواهیم در اطراف تهران در نظر بگیریم، جلوگیری نماییم.

الموتی یکی از شاخصهای مهم در جانمایی مرکز جدید دفع پسماند را مسافت استاندارد مکان جمع آوری پسماندها، دپو، دفن یا دفع پسماندها از محدوده شهر می داند و می گوید: بسیار مهم می باشد که مسافت مکان جمع آوری پسماندها، دپو، دفن یا دفع پسماندها از شهر در حدی باشد که احتیاج به افزایش بیش از اندازه معمول ایستگاه های میانی وجود نداشته باشد وگرنه همین مسیر امکان دارد سبب ایجاد آلودگی های بیشتری شود.

وی ادامه می دهد: به لحاظ فنی تعیین مکانی با مسافت مناسبی از شهر به شاخصهای زیادی بستگی دارد و عدد خاصی را نمی توان برای آن در نظر گرفت اما یکی از مهم ترین مشکلات تمام سیستم های مدیریتی در دنیا پیدا کردن جای مناسب برای ایجاد سایت دفع و پردازش پسماند است. با این وجود جانمایی مرکز جدید دفع پسماند برای تهران با عنایت به مجموعه اتفاقانی که در اطراف این کلانشهر افتاده است، کاری بسیار دشوار است و برای مدیریت شهری سخت خواهد بود که در تعامل با محیط زیست بر سر مکان جدیدی به توافق برسند که سبب وارد آمدن کمترین صدمه به محیط زیست شود.

الموتی در انتها با اشاره به اینکه سال ها آرادکوه را فراموش کرده و مدیریت مناسبی در بخش پسماند انجام نداده بودیم، می گوید: به دلیل مدیریت نامناسب تمام فشارها به مقصد یعنی آرادکوه وارد شد. مدت ها است که ارتفاع زباله ها در این مکان به ۵۰ تا ۶۰ متر رسیده است ازاین رو حتی اگر مبادرت به انتقال آرادکوه صورت گیرد نمی توانیم آرادکوه را فراموش نماییم چونکه همیشه وجود خواهد داشت و به همین علت باید برای تبدیل آن به یک سایت پسماند منظم که به استانداردهای جهانی نزدیک است، سرمایه گذاری نماییم.

منبع:

1399/07/11
21:05:28
5.0 / 5
1882
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane