ضرورت ادغام خدمات سالمندی در نظام شبكه

ضرورت ادغام خدمات سالمندی در نظام شبكه

به گزارش بیمه خانه مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی با اشاره به اینكه باید بتوانیم كه خدمات سالمندی را به صورت كامل و به تدریج در نظام شبكه ادغام نماییم، اظهار داشت: یكی از برنامه های وزیر بهداشت ˮهر خانه یك پایگاه سلامت استˮ. بر همین مبنا چند پروتكل آماده شده است كه به صورت پایلوت در چند استان همچون سمنان و قزوین دنبال می شود.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، دکتر محمد تقی جغتایی در نشست خبری ویدیوکنفرانسی با خبرنگاران اظهار داشت: به صورت عمومی کرونا در عرضه خدمات سلامت تاثیراتی گذاشته است و سفارش می شود مردم خدماتی را که ضروری نیستند تا حد امکان به تاخیر بیندازند اما نباید به سلامتی شان صدمه برسد. وزارت بهداشت چند پروتکل را تدوین و ابلاغ نمود. طبق این پروتکل ها یک بحث این است که چگونه در شرایط پاندمی کرونا از سالمندان و افراد گرفتار معلولیت مراقبت شود. در عین حال به مراکز عرضه خدمت به این افراد هم دستورالعمل های ابلاغ گردید که سالمندان بتوانند تحت این دستورالعمل به مراکز عرضه خدمات رجوع و خدمت مورد نیازشان را دریافت نمایند. میزان رجوع سالمندان به مراکز بیشتر شده است.

وی اضافه کرد: در عین حال یکی از سیاست های وزارت بهداشت، پزشکی از راه دور و توانبخشی از راه دور است. اگر بتوانیم توانبخشی از راه دور را دنبال نماییم و برنامه های آن تدوین شود، برای عرضه خدمات مشاوره ای و توانبخشی به سالمندان بسیار موثر خواهد بود.

جغتایی با اشاره به اینکه کرونا اثرات روانی در تمام اقشار و همچون در سالمندان داشته است، افزود: هم اکنون حدود ۹.۲۸ درصد از جمعیت کشور، سالمند هستند. بر این اساس حدود هشت میلیون نفر جمعیت سالمند در کشور داریم این درحالیست که این جمعیت در سال ۱۳۵۵ حدود پنج درصد بودند. حال پیشبینی می شود که در سال ۱۴۲۰، جمعیت سالمند به ۲۰ درصد جمعیت کشور برسد یعنی تعداد سالمندان در کشور دو برابر می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: به علت اقدامات خوبی که در ۳۰ تا ۴۰ سال گذشته در کشور انجام شده، میزان امید به زندگی بالا رفته و سبب شده است که تعداد جمعیت سالمند افزایش یابد که قدمی مثبت است. باید توجه کرد که در سال ۱۳۵۵ میزان امید به زندگی ۵۷ سال بود، درحالی که در سال ۱۳۹۵ میزان امید به زندگی در کشور به بالای ۷۰ سال رسید. به این مفهوم که امید به زندگی در کشور ۲۳ سال افزایش یافت که حاصل آن این است که جمعیت سالمند روزبه روز افزایش می یابد. این نشان داده است نظام بهداشتی ما خوب عمل کرده است و از جهتی افراد با تجربه در کشور داریم. در عین حال این مورد طبییعی هم است چونکه سن که بالا می رود، بیماری های زمینه ای هم بیشتر می شود. بر همین مبنا از سال ها قبل در وزارت بهداشت برنامه های گوناگونی با همکاری ارگان ها و سازمان هایی مانند بهزیستی و... داشته ایم.

جغتایی با اشاره به اینکه بر همین مبنا سند ملی سالمندان تهیه شد، اظهار داشت: چند سالی بود که به دنبال این سند بودیم که طی دو سال قبل در شورایعالی سلامت و امنیت غذایی تصویب گردید سپس از جانب سازمان بهزیستی و وزارت رفاه ابلاغ گردید البته مسئولیت بخشی از اقدامات موجود در این سند، برعهده وزارت بهداشت بوده و وزارت بهداشت متولی آن است و بخشی هم مربوط به سازمان بهزیستی و وزارت رفاه است. آنچه به وزارت بهداشت برمی گردد، توانمندی سازی سالمندان، پیشگیری و عرضه خدمات درمانی و توانبخشی پزشکی است.

وی افزود: لازمه عرضه این خدمات، این بود که ابتدا نیروی انسانی تامین گردد. از سال های قبل دوره هایی برای پزشکان عمومی که در مراکز سالمندی کار می کنند، برگزار شده است و خوشبختانه نیرو برای این حوزه تربیت می شود همینطور پارسال فلوشیپ روان پزشکی سالمندان تاسیس شد که دانشجویان به صورت تخصصی دوره ای اختصاصی در حوزه سالمندان می گذرانند همینطور گرایشی در حوزه پرستاری سالمندان بوجود آمده است. در عین حال مباحث سالمندی در برنامه آموزشی رشته پزشکی وارد شده و بخشی از آن در حال ورود به این آموزش هاست علاوه بر آن دوره های PHD یا دکترای سالمندشناسی برای برنامه ریزی در این عرصه در کشور بوجود آمده است واکنون در حال تربیت نیروی انسانی در این عرصه هستیم همینطور مراکز تحقیقاتی هم در این حوزه دایر شده اند.جغتایی اظهار داشت: از طرفی ما باید بتوانیم که خدمات سالمندی را به صورت کامل و به تدریج در نظام شبکه ادغام نماییم. اگر هر خدمت سالمندی در نظام شبکه ادغام شود و پایدار باقی بماند، اثرات مثبتی خواهد داشت. کمااینکه خدماتی را که طی ۴۰ سال قبل در نظام شبکه ادغام کردیم، آثار خوبی برای سلامت مردم داشته است.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی همینطور اظهار نمود: یکی از برنامه های وزیر بهداشت "هر خانه یک پایگاه سلامت است". بر همین مبنا چند پروتکل آماده شده که به صورت پایلوت در چند استان همچون سمنان و قزوین اجرا می شود. در این برنامه آموزش هایی به یکی از افراد خانواده داده شود تا بتواند مشکلات سالمندان را کنترل کنند. باید توجه کرد که افتادن که منجر به شکستگی هایی در سالمندان می شود و اختلالات حافظه دو مشکل عمده در سالمندی است و در این حوزه به یک فرد خانواده آموزش داده می شود و در عین حال مراقبت هایی با عنوان کنترل فشار خون، قند خون، تغذیه، دیابت و... در بستر خدمتی که آماده شده، عرضه می شود.

جغتایی همینطور اظهار داشت: در حوزه مرگ و میر سالمندان به دلیل مبتلا شدن به ویروس کرونا، خوشبختانه کشور ما پروتکل هایی را که به مراکز مراقبت از سالمندان ابلاغ گردیده است، بسیار کمتر از سایر کشورهای دنیاست. این به علت مراقبت هایی است که هم مراقبان در مراکز عرضه خدمات انجام داده اند و هم اینکه پروتکل های مشخصی تدوین و ابلاغ گردید و همکاران سازمان بهزیستی مراقبت بیشتری انجام دادند. میزان مرگ و میر در سالمندان در زمان انتشار کرونا خیلی کم بود و به خوبی کنترل شد.

وی درباره مناسب سازی اماکن شهری برای سالمندان، اظهار داشت: در این حوزه شورایی در شهرداری تهران تشکیل شده است که بنده هم از سوی وزارت بهداشت در این شورا شرکت می کنم. باید توجه کرد که مناسب سازی شهر برای سالمندان کار مشکلی است البته اراده این کار در شهرداری وجود دارد. ساختمان ها و مکان های جدیدی که ایجاد می شود، بر مبنای دستورالعمل ها در این عرصه ایجاد می شود اما ساختمان ها و اماکنی که در قدیم بودند، در این حوزه گرفتار مشکلاتی هستند. به هر حال تهران شهری بسیار پیچیده است و خیابان ها و ساختمان های پیچیده دارد ازاین رو مناسب سازی به آسانی امکان پذیر نیست اما اراده شهرداری تهران بر انجام این کار است. در سطح شهرداری تهران یک شوراهای محلی تشکیل شده تا افرادی که سالمند و گرفتار معلولیت هستند، به اماکن عمومی اولویت دار مانند موسسات درمانی، خدماتی، آموزشی و... رجوع کنند و اگر مناسب سازی در آنها انجام نشده باشد، به شورا گزارش می دهند که پیگیری می شود.

جغتایی در انتها اظهارکرد: در عین حال یک بعد این مشکل هم فرهنگی است. اگر شهرداری هم بخواهد در جایی این اقدام را انجام دهد، مجری و کارفرما سمبل کاری می کند. در بعضی مناطق مناسب سازی کردند اما مثلا شیب آنقدر زیاد است که نمی توان از آن قسمت استفاده نمود. به هر حال اراده این اقدام در شهرداری وجود دارد و در حال پیگیری است. مناسب سازی اماکن برای افراد سالمند و افراد گرفتار معلولیت بسیار مهم می باشد.

منبع:

1399/07/09
21:49:46
5.0 / 5
1759
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane