سخنگوی گمرك خبر داد:

۳۲۴ كیلوگرم هروئین در كامیون حامل ادوات كشاورزی كشف شد

۳۲۴ كیلوگرم هروئین در كامیون حامل ادوات كشاورزی كشف شد

به گزارش بیمه خانه سخنگوی گمرك ایران اظهار داشت: بیش از 324 كیلوگرم هروئین، به صورت ماهرانه ای در پروفیل شخم زن تراكتور در كامیونی به مقصد قزاقستان جاسازی شده بود.


به گزارش بیمه خانه به نقل از مهر، سید روح الله لطیفی گفت: بیش از ۳۲۴ کیلوگرم هروئین، به صورت ماهرانه ای در پروفیل شخم زن تراکتور در کامیونی به مقصد قزاقستان جاسازی شده بود. این محموله به صورت کاملاً حرفه ای در دو کامیون حامل تعداد ۴۴ بسته به وزن ۱۳ تن کالا تحت عنوان شخم زن پشت تراکتور( چیزل) ذیل تعرفه ۸۴۳۲۱۰۹۰ برای صادرات به کشور قزاقستان بوسیله گمرک جلفا اظهار شده بود. سخنگوی گمرک ایران درباب نحوه کشف این مواد از این کامیون اظهار داشت: بعد از بررسی کامیون، توسط واحد ایکس ری و ارجاع به گروه سگ های مواد یاب گمرک آستارا، به جاسازی حرفه ای مواد مخدر در داخل پروفیل های آهنی دستگاه شخم زن پشت تراکتور مشکوک و بعد از بررسی، سوراخ کردن و برش پروفیل ها، مشخص شد که مقدار ۳۲۴ کیلو و ۱۰۰ گرم هروئین به طرز ماهرانه ای در داخل پروفیل ها جاسازی شده است. این محموله در گمرک جلفا اظهار و از مبداء تبریز در داخل کامیون بارگیری شده بود. لطیفی درباب میزان کشفیات مواد مخدر در سال ۹۸ اظهار داشت: علاوه بر پیش ساز و مواد مخدر صنعتی بیش از ۱۹۰۰ کیلوگرم هروئین، ۴۶۲.۵ کیلوگرم تریاک و بیش از ۵۰ کیلوگرم بذر شاهدانه، و بیش از ۴.۸ کیلوگرم ماری جوانا و حشیش در سال ۹۸ توسط پرسنل گمرک کشف شده، این در حالیست که در سال ۹۷ نیز هزار و ۶۳۲ کیلوگرم هروئین، ۴۱۵.۸ کیلوگرم تریاک، بیش از ۴۰ کیلوگرم بذر شاهدانه و ۸.۲ کیلوگرم کوکائین، حشیش و ماری جوانا کشف شده بود. وی ادامه داد: قبل از کشف محموله ۳۲۴ کیلوگرمی هروئین، در پنج ماهه نخست امسال نیز بیش از ۴۳۴.۴ کیلوگرم تریاک، ۴.۵ کیلوگرم هروئین، حدود ۱.۶ کیلوگرم کوکائین و حشیش، ۵.۸ کیلوگرم بذر شاهدانه کشف شد و با این کشف بزرگ میزان کشفیات هروئین امسال به ۳۲۸.۶ کیلوگرم رسیده است.

لطیفی اشاره کرد: گمرک علاوه بر مرزبانی اقتصادی کشور، برمبنای کنوانسیون های بین المللی، سلامت جامعه بشری را نیز از مسئولیت های خود می داند و پرسنل گمرک برای ممانعت از ورود مواد مخدر به کشور و یا به کشورهای دیگر ایثارگرانه و جان برکف، همه مساعی خودرا به کار می بندند. سخنگوی گمرک ایران گفت: به همین دلیل به سبب قرار گرفتن جمهوری اسلامی در همسایگی کشورهای تولید کننده مواد مخدر و بازار مصرف این مواد در آسیای میانه، اروپا و غرب آسیاو شگردهای پیچیده و جاسازی های هوشمندانه مواد در محموله های تجاری و کامیون ها، فراهم ساختن زیر ساخت های کنترلی همچون دستگاههای ایکس ری کامیونی، پالتی، چمدانی، سگ های مواد یاب، پانسیون محل استراحت سگ های مواد یاب، ایجاد پست سازمانی تخصصی مبارزه با مواد مخدر در گمرکات اجرایی، پیش بینی ردیف بودجه سالیانه مبارزه با قاچاق مواد مخدر در سرفصل های بودجه ای گمرک جمهوری اسلامی ایران و فعال کردن و حمایت قانونی از گارد حفاظت گمرکات کشور در حوزه مبارزه با مواد مخدر در مبادی رسمی کشور، ضروری به نظر می آید. وی ادامه داد: هم اکنون به سبب گستردگی مرزها و تعداد بالای گذرگاه های مرزی و تعدد عبور و مرور کامیون های تجاری در رویه های صادرات، واردات و ترانزیت علاوه بر افزایش تجهیزات کنترلی و تقویت رصدهای اطلاعاتی، تعداد سگ های موادیاب موجود نیز، کفاف انتظارات را ندارد و این تعداد باید افزایش یابد.


منبع:

1399/06/13
22:22:15
5.0 / 5
2093
تگهای خبر: بازار , تجهیزات , مسئولیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane