رییس كمیسیون نام گذاری شورای شهر تأكید كرد

تغییر نامهای تكراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

تغییر نامهای تكراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

رئیس كمیسیون نام گذاری شورای شهر تهران اظهار داشت: یكی از سیاست های ما در شهر تهران این بوده كه بتوانیم نامهای تكراری را به تدریج تغییر دهیم.


محمد جواد حق شناس در گفت و گو با ایسنا، در تشریح نامگذاری های مصوب اخرین جلسه شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: در این نشست پیشنهادات مربوط به آبانماه و آذرماه سال قبل که در کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران مطرح شده بود در صحن شورا مورد بررسی قرار گرفت و حدود ۲۲ نام مصوب شد که برخی مربوط به گذرها و معابر فاقد نام بود و برخی تغیراتی بود که در نام ها داده شد.
وی ادامه داد: بر مبنای پیشنهاداتی که وجود داشت تمامی موارد با رأی مثبت اعضای شورا در صحن علنی همراه شد و همگی به تصویب رسید؛ یکی از مهم ترین نام هایی که توجه اصحاب رسانه را هم به همراه داشت پیشنهادی برای نامگذاری معبری به نام مهندس تاجر بود که در کمیسیون مطرح شده بود، اما اینکه چه گذری به نام ایشان باشد تا نسبت میان نام ایشان و گذر وجود داشته باشد مساله مورد پرسش بود.
وی افزود: بعد از بررسی ها به این جمع بندی رسیدیم که مهندس تاجر فارغ از وجه مبارزات سیاسی و مذهبی قبل انقلاب خود وجه دیگری برای شهر داشتند که متاسفانه خیلی مورد توجه قرار نگرفته است وآن هم نقش ایشان در دهه ۲۰ و ۳۰ بعنوان مسئول بهبود کیفیت آب آشامیدنی تهران و لوله کشی آب آشامیدنی تهران بوده که نقش ارزشمندی برای ارتقاء سلامت و خدمت رسانی شهری داشتند و درحالی که خیلی از این نقش مهندس تاجر بی خبر هستند.

وی تصریح کرد: یکی از سیاست های ما در شهر تهران این بوده که بتوانیم نامهای تکراری را به تدریج تغییر دهیم در مورد نام سازمان آب هم ۱۳ بار در گذرها و معابر شهر تهران این نام تکرار شده است؛ اگر برای سازمان آب جایگاه و حرمتی قائل باشیم یکی از این نام ها برای شهر کفایت می کند و مابقی می تواند تغییر کند بنابراین مقرر شد نام سازمان آب در منطقه ۲ و ۵ حدفاصل شیخ فضل الله تا صادقیه به نام مهندس تاجر نامگذاری شود.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به نام گذاری معبری به نام اعظم طالقانی اشاره نمود و اضافه کرد: خانم اعظم طالقانی از چهره های پرارزش مبارزه پیش از انقلاب بودند و در ادامه مبارزات پدر یعنی آیت الله طالقانی به زندان افتادند و به حبس ابد محکوم شدند و در سال ۱۳۵۶ با مبارزات مردم ایران و تهران از زندان آزاد شدند و در دوره اول مجلس به پارلمان راه پیدا کردند؛ همینطور ایشان روزنامه نگار، مدیرمسئول و صاحب امتیاز دو مجله معتبر پس از انقلاب بودند.

وی ادامه داد: بر همین مبنا محل زندگی ایشان در محدوده خیابان شهید کلاهدوز در منطقه ۳ به نام ایشان نامگذاری شد.
حق شناس افزود: درخواستی هم توسط سازمان نظام پزشکی وجود داشت در خصوص اینکه برای بزرگداشت بیشتر از ۱۵۰ نفر از همکارانشان از کادر پزشکی، درمانی و پرستاری که در مقابله با کرونا جان خویش را از دست داده اند در آستانه روز پزشک بتوانیم نامگذاری برای آنها داشته باشیم و عنوان مدافعان سلامت برای این نامگذاری پیشنهاد شده بود که به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید.
وی افزود: بر این اساس عنوان مدافعان سلامت در خیابان زرافشان شمالی در نزدیکی وزارت بهداشت و درمان که قبلا حدود ۷ گذر منشعب از آن به نام پزشکان شایسته کشور نامگذاری شده بود، خیابان اصلی هم به نام مدافعان سلامت نامگذاری شد که این کار در جهت قدردانی از تلاشهای غیرقابل توصیف و خدمات آنها بوده است.

حق شناس تصریح کرد: حدود ۱۵ نامگذاری دیگر هم به نام شهیدان والامقام کشور در آخرین جلسه شورای شهر تهران به تصویب رسید و تعدادی پل و میدان بی نام وجود داشت که پیشنهادات کمیسیون برای نامگذاری آنها همگی در شورا با اتفاق آراء به تصویب رسید.1399/05/24
15:47:58
5.0 / 5
1997
تگهای خبر: خدمات , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane