از سال ۱۳۹۶ تاكنون،

15 قطعه باغ شهری به تملك شهرداری درآمده است

15 قطعه باغ شهری به تملك شهرداری درآمده است

بیمه خانه: از سال 1396 تاكنون، 15 قطعه باغ و اراضی مشجر در مناطق مختلف شهر تهران از طرف شهرداری به تملك درآمده تا با تبدیل به بوستان عمومی درهای آن روی مردم باز شده و سرانه فضای سبز شهر تهران هم از این طریق افزایش یابد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، علی محمد مختاری، مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران، درباره جزئیات این مساله اظهار داشت: در سال های اخیر حفظ، تملک و تبدیل باغات به بوستان های شهری از اولویت های سازمان بوستان ها و فضای سبز تهران بوده که همچون اقدامات صورت گرفته در این راستا در دوره جدید مدیریت شهری از سال ۱۳۹۶ می توان به تملک ۱۵ قطعه باغ و اراضی مشجر در مناطق ۷، ۸، ۲، ۱۱، ۱۳، ۱۴، ۱۷ به مساحت تقریبی ۱۱ هکتار اشاره نمود.
او اضافه کرد: در تملک باغات و اراضی مشجر اهداف مهمی دنبال می شود. در این راستا در وهله نخست هدف از این تملک حفاظت از میراث طبیعی شهر تهران و حفظ باغات و اراضی مشجر بوده و در گام بعدی توزیع مناسب فضای سبز به ویژه در مناطق کم برخوردار، ساخت بوستان در محلات فاقد بوستان و کم برخوردار و همین طور حفظ کاربری باغات و فضای سبز در طرح تفصیلی مد نظر قرار دارد.
مختاری بیان کرد: با تلاشهای صورت گرفته جهت توسعه فضای سبز در شهر تهران حالا بطور متوسط سرانه فضای سبز درون شهری تهران به میزان ۳۳.۱۶ متر مربع به ازای هر نفر بوده و سرانه فضای سبز برون شهری تهران به میزان ۵۱.۲۴ متر مربع به ازای هر نفر است.
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران درباره شناسایی سایر باغ های شهر تهران بیان کرد: ۱۸ قطعه دیگر از اراضی مشجر و باغات شهر تهران در مناطق مختلف با اولویت مناطق کم برخوردار شناسایی شده که در مراحل ارزیابی و توافق با مالکان قرار دارد. این باغ ها در مناطق ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۶ و ۱۷ شناسایی و تعیین اولویت شده که مراحل ارزیابی و توافق با مالکان آنها در دست انجام است. هم اکنون هم بوستان های دیگری همچون بوستان وثوق الدوله در منطقه ۱۴، بوستان زندگی منطقه ۱۲، فاز اول بوستان چهارباغ در منطقه ۳، بوستان گلها در منطقه ۲ و... در دست انجام است.
وی ادامه داد: با این وجود در سال ۱۳۹۸ با تمام مشکلات و محدودیت های موجود حدود ۱۵ بوستان در شهر تهران ساخته شد که همچون این بوستان ها می توان به بوستان بانوان «مرضیه حدیدچی» واقع در منطقه ۴ به مساحت ۳۵ هکتار و بوستان «پدر» به مساحت ۱.۱ هکتار در منطقه ۲ (که یکی از باغات خریداری شده بوده است) که رأساً توسط سازمان بوستانها و فضای سبز شهر تهران ساخته شده، اشاره نمود.
طبق گزارش سایت شهر، مختاری درباره روند شناسایی و توافق برای تبدیل باغ ها به بوستان عمومی اظهار داشت: شناسایی این باغات برمبنای فاکتورهای ارزیابی ویژه ای صورت می گیرد که بر این اساس باغات و اراضی مشجر و موارد پیشنهادی دیگر ابتدا توسط مناطق مربوطه به کمیته ای که بمنظور تعیین اولویت تملک اراضی یاد شده تشکیل شده است اعلام شده، سپس باغ مورد نظر باتوجه به فاکتورهای در نظر گرفته شده همچون نوع زمین، وضعیت منطقه و محله از نظر برخورداری از فضای سبز، پهنه و کاربری زمین، معارضان و... بررسی و امتیاز بندی می شوند و املاکی که حدنصاب لازم را دارا باشند به سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران معرفی شده تا مراحل ارزیابی ملک و توافق با مالکان انجام پذیرد، در مرحله بعد و در صورت توافق بامالکان ملک خریداری و به بوستان عمومی تبدیل خواهد شد.
منبع:

1399/05/16
23:13:06
5.0 / 5
2128
تگهای خبر: خرید , سایت , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane