استفاده از كودكان در زباله گردی، خط قرمز شهرداری تهران

استفاده از كودكان در زباله گردی، خط قرمز شهرداری تهران

اولین نشست تبیین راهكارهای تحقق بخشنامه منع كار كودكان زباله گرد با حضور جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی و یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران، حمزه ای، رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران، مدیران حوزه خدمات شهری و اجتماعی و  پیمانكاران حوزه پسماند برگزار گردید.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، محمدرضا جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در این جلسه، زباله گردی کودکان را همچون سخت ترین و کثیف ترین نوع کار کودک دانست و اظهار نمود: نخستین نقطه ی ورود ما پیشگیری از این شکل کار کودک است.
وی افزود: در گام نخست، هدف منع کار زباله گردی کودک توسط مدیریت شهری است، چون که کودک می تواند در محیطی سالم تر و بهتر از گودهای زباله گردی کار کند تا به معیشت او هم صدمه ای نرسد.

هیچ برخوردی با کودکان کار صورت نخواهد گرفت
جوادی یگانه در ادامه، خط قرمز شهرداری تهران را استفاده سیستماتیک از کودک در زباله گردی دانست و اعلام نمود: هرگونه برخورد با کودکان کار، چه از جانب پیمانکاران و چه از جانب مدیران شهری مرتبط نباید صورت گیرد. بلکه با متخلفان و سو استفاده کنندگان از این کودکان برخورد خواهد شد. از مردم هم خواسته شده که ضمن مشاهده استفاده از این کودکان در سطح شهر مراتب را اعلام کنند.
جوادی یگانه با اشاره به سخنان نمایندگان پیمانکاران پسماند اظهار داشت: ما پیمانکاران را جزئی از این فرآیند میدانیم و معتقدیم همانطور که نمایندگان آنها در این نشست اذعان کردند، پیمانکاران هم به لزوم این مورد پی برده و از جنبه انسانی و مسولیت اجتماعی خود فارغ از اینکه در قراردادهای خود ملکف به عدم استفاده کودکان هستند، با این طرح همراهی کرده و به عدم بکار گیری کودکان در فرآیند زباله گردی پایبند خواهند بود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به برنامه های جدی برای پشتیبانی از کودکان زباله گرد در راه اجرای بخشنامه تصریح کرد: سرنوشت کودکان زباله گرد در این فرآیند برای ما اهمیت زیادی دارد و ما در معاونت اجتماعی برنامه های مدونی جهت پشتیبانی از آنها و کاهش صدمه های ناشی از این پدیده برای کودکان داریم که با مشارکت سازمان های مردم نهاد و پژوهشگران این حوزه، نهایی و اطلاع رسانی خواهیم کرد.

اگر اراده جمعی باشد آخر دادن به زباله گردی کودکان دور از دسترس نیست
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران هم با بیان اینکه، اگر اراده جمعی باشد آخر دادن به زباله گردی کودکان دور از دسترس نیست، اظهار داشت: پیمانکاران، سازمان مدیریت پسماند و همکاران در مناطق شهرداری تهران، نقش مهم و به سزایی در حذف پدیده زباله گردی کودکان پای مخازن دارند.
وی مهم ترین هدف شهرداری تهران در حوزه ی پسماند را کاهش پسماند وارد شده به محل دفع دانست و اضافه کرد: خوشبختانه در یک سال و نیم گذشته، تولید پسماند بین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ تن کاهش یافته و با تمهیداتی که در جهت ساماندهی پسماندهای حجیم همچون وسایل الکترونیک، لاستیک، شاخ و برگ درختان و.. در این زمان صورت گرفت، میزان تولید پسماندهای حجیم کاهش محسوسی پیدا کرده است.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران تصریح کرد: اگر ما اراده نماییم و همکاری تنگاتنگی میان پیمانکاران و مناطق شهرداری تهران ایجاد شود بطور قطع به نقطه ای خواهیم رسید که حتی یک کودک کار هم بر سر مخزن ها دیده نشود. ما در شهرداری تهران، پیمانکارانی داریم که می توانند به این مورد خاتمه بدهند و دیگر شاهد حضور کودکان زباله گرد در پای مخزن ها نباشیم.
یزدانی درباره حوزه تفکیک از مبدا زباله با اشاره به سالهای گذشته که جمع آوری زباله های شهروندان در ۲ میلیون نقطه از شهر تهران صورت می گرفت، اضافه کرد: هم اکنون جمع آوری زباله از ۲ میلیون نقطه به حدود ۵۴ هزار مخزن زباله تغییر پیدا کرده اما گاهی در این فرآیند هم بی نظمی دیده می شود.
یزدانی این بی نظمی را ناشی از فراهم نبودن زیرساخت های مناسب برای شهروندان دانست و تصریح کرد: امروزه در خیلی از شهرهای مهم دنیا در هفته دو بار جمع آوری زباله صورت می گیرد، در حالیکه در بعضی نقاط تهران روزی ۳ بار زباله جمع آوری می شود که بخشی از این بی نظمی ناشی از عدم هماهنگی است.
معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران در ادامه سخنانش با اشاره به جانمایی مخازن زباله در ساختمانها اظهار داشت: امروزه ما با شهروندانی آگاه روبرو می باشیم که خودشان به بسیاری امور واقفند و تفکیک زباله را از خانه هایشان انجام می دهند اما وقتی این زباله های تفکیک شده همه در یک مخزن قرار می گیرند اینجا مشکل از زیر ساخت است که هنوز فراهم نشده است.
او از انتخاب مناطق ۶، ۱۶، ۲۱، ۲۲ بعنوان نمونه اولیه تفکیک زباله در مرحله اول اطلاع داد و اضافه کرد: همکاران ما در سازمان پسماند در این مناطق کار را شروع کرده اند و انتخاب این مناطق هم کاملا هدفمند بوده است و منطقه و پیمانکاران در اجرای این طرح نقش به سزایی دارند و انتظارداریم اجرای این پروژه، با جدیت و حساسیت خاصی پیگیری شود.

جانمایی مخزن زباله در ساختمان ها از موارد الزامی صدور گواهی آخر کار می شود
معاون خدمات شهری شهرداری تهران در انتها از اجبار ایجاد مخازن زباله در ساختمان ها در جهت صدور پروانه ساختمان ها اطلاع داد و اظهار داشت: طی جلسه ای که با معاونت شهرسازی و سازمان پسماند در حال نهایی شدن است، بزودی جانمایی مخزن زباله در ساختمان ها از موارد الزامی صدور گواهی آخر کار ساختمان خواهد بود.


بازرسی و نقش کلیدی در اجرای بخشنامه
مسعود حمزه ای، رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران هم در ادامه این نشست ضمن تاکید بر عزم شهرداری تهران در جهت اجرایی شدن بخشنامه ابلاغی شهردار تهران، وظایف این سازمان را در این راستا در سه محور عنوان نمود و اظهار داشت: نظارت جدی بازرسان مناطق بر عدم به کارگیری کودکان در سطح مناطق و عرضه گزارش هفتگی به صورت منظم در دستور کار بازرسان قرار دارد.
حمزه ای سپس، نظارت بر روند مبحث کاهش مخازن زباله در سطح مناطق که برپایه آئین نامه ابلاغی تعداد این مخازن تا خرداد ۱۴۰۰ باید به نصف برسد را از دیگر وظایف بازرسان سازمان بازرسی شهرداری تهران دانست.
بنا براعلام روابط عمومی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران محور بعدی وظایف این سازمان در این عرصه را نظارت بر اقدامات حمایتی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی در مورد این کودکان و وضعیت معیشتی، بهداشتی، آموزشی، و... دانست و ابراز امیدواری کرد مجموعه این اقدامات بتواند در جهت عملیاتی شدن این طرح در سطح شهر تهران موثر باشد.
منبع:

1399/04/24
14:04:03
5.0 / 5
2326
تگهای خبر: آموزش , خدمات , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane