فرمانده مرفوك در گزارش بیمه خانه تشریح كرد؛

از كنترل ترافیك حادثه پلاسكو تا حمله به مجلس وتشییع سردار سلیمانی

از كنترل ترافیك حادثه پلاسكو تا حمله به مجلس وتشییع سردار سلیمانی

به گزارش بیمه خانه سرهنگ رازقی اظهار داشت: اگر مركز فرماندهی و كنترل هوشمند ترافیك در پلیس راهور پایتخت نبود بدون شك نمیشد حوادثی از قبیل پلاسكو و حمله به مجلس و همین طور مراسماتی مثل تشییع سردار سلیمانی را مدیریت كرد.سرهنگ محمد رازقی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به وقوع حادثه پلاسکو اظهار نمود: روز پنج شنبه ساعت ۸: ۵ بامداد بود که در مانیتورها رصد کردیم آتش نشانی در حد محدود در حوالی پلاسکو مستقر شد و آغاز به فعالیت کرد.
وی اضافه کرد: ما که در مرکز رصد می کردیم، دیدیم آتش نشانی فعالیت را گسترده تر می کند، بنا بر این نخستین کاری که کردیم چهارراه استانبول را بستیم. البته روز پنج شنبه بود و شهر خلوت بود.
رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور تهران افزود: از طرف دیگر تقاطع استقلال را به سمت غرب بستیم که بار ترافیکی وارد نشود تا بتوانیم بعنوان یک حادثه عادی و جزئی ترافیک را مدیریت نماییم. آن زمان فکر می کردیم پس از نیم ساعت یا یک ساعت حادثه جمع می شود.
رازقی بیان کرد: همین اقدام ما سبب شد تا بار ترافیکی از آن محل تخلیه شود و نیروهای امدادی و اورژانس بموقع خدمات رسانی کنند. گستردگی حادثه بیشتر شد و مجبور شدیم از تقاطع عقب تر یعنی از تقاطع ۳۰ تیر و فردوسی و از میدان امام خمینی پله به پله محدودیت اعمال نماییم تا بتوانیم مدیریت ترافیک را داشته باشیم و تداخلی با کار نیروهای امدادی ایجاد نشود.
به گفته وی مدیریت خوب ترافیکی که در خیابان های محل حادثه به وجود آمد فقط برای رصدی بموقع بوسیله مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور پایتخت بود.

سرهنگ رازقی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه پس چه عاملی موجب شد تا عوامل امدادی و آتش نشانی نتوانند به آسانی در محل رفت و آمد کنند، اظهار داشت: اگر تصاویر را الان بازنگری کنید می بینید حجم خیلی از جمعیت مردم در آن محل وجود دارد و به همین خاطر ترافیک در حلقه های دوم و سوم به وجود آمد که البته طبیعی بود.
رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور تهران با اشاره به مراسم‌ اکسپاری پیکر سردار سلیمانی اظهار داشت: مراسم خاکسپاری پیکر سردار سلیمانی چیزی نبود که بتوان به آسانی آنرا مدیریت کرد. از ۴ بامداد و حتی زودتر از آن پاکسازی مسیرها (از محدوده میدان انقلاب تا میدان آزادی) را انجام دادیم و همین موضوع کمک کرد در تهران هیچ اتفاقی نیفتد و مراسم به بهترین شکل خود اجرا شود. اگر این مدیریت نبود و تفکیک نفرات و خودرو ها نبود شاید اتفاق دیگری رقم می خورد ولی اجازه ندادیم اتفاقی بیفتد.
تشییع پیکر سردار سلیمانی پس از مراسم ۹ دی ۸۸ سنگین ترین مراسم ترافیکی بود
وی با اشاره به جزئیاتی از این مراسم اظهار داشت: مراسم خاکسپاری پیکر سردار سلیمانی شاید سنگین ترین مراسمی بود که در دوران خدمت خود در راهنمایی و رانندگی تجربه کردم. پس از مراسم نه دی در سال ۸۸، سنگین ترین مراسمی که به یاد دارم این مراسم بود.
رازقی اظهار داشت: از شب قبل خیابان انقلاب و آزادی را پاکسازی کردیم. خودرویی اگر در این خیابان بود را با جرثقیل بردیم. محدودیت های ورودی به این دو خیابان را تا فاصله ۵۰ متری از فرعی ها اعمال کردیم. از ساعت ۴ بامداد هم ترددها را قطع کردیم که توقفی به وجود نیاید.
رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور تهران تصریح کرد: فرقی که این مراسم با بقیه مراسمات ما داشت این بود که خیابان انقلاب، آزادی و دماوند را در بر می گرفت. جمعیت از طول این خیابان (انقلاب) شاید از محدوده تهرانسر تا محدوده دماوند پس از پل امام علی (ع) و از فرعی ها وارد محور اصلی ما شد و به همین خاطر محدودیت ها را باید زودتر اعمال می کردیم تا تداخلی ایجاد نشود.
وی افزود: کنار این مسائل بحث امنیتی هم وجود داشت. بموقع محدودیت را اعمال کردیم. راه های جایگزین بموقع مشخص شد. ضمن اینکه آن روز ترافیکی در جایی نداشتیم و جمعیتی که مراجعه کردند بدون تداخل با خودرو بود و ترافیک خیلی خوب مدیریت شد.

سرهنگ رازقی با اشاره به حادثه تروریستی مجلس اظهار داشت: آن زمان هم حادثه را رصد می کردیم و یکی از نخستین کارهایی که کردیم حذف جریان ترافیک از پیرامون مجلس بود. از ورودی هایی که ترافیک وارد محدوده مجلس می شود بموقع محدودیت گذاشتیم که تا ساعت ۴-۳ پس از ظهر این محدودیت اعمال شد.
رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور تهران اشاره کرد: این محدودیت ها تا زمانی که کلاً حادثه و تبعات آن جمع شود، ادامه داشت البته احتمالاتی هم وجود داشت که وقتی موضوعیت آن از بین رفت ما باردیگر جریان ترافیک را باز کردیم.


منبع:

1399/04/17
23:49:02
5.0 / 5
2348
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane