ماجرای خودكشی معلم بازنشسته بوشهری از شایعه تا واقعیت

ماجرای خودكشی معلم بازنشسته بوشهری از شایعه تا واقعیت

بیمه خانه: بوشهر یكی از همین روزهای تب زده خرداد بود كه خبر مرگ معلم بازنشسته ای به سرعت در گروه های مجازی انتشار یافت، در خبرها علت مرگ خودكشی با طناب دار ناشی از فقر عنوان شده بود اما همیشه واقعیت در بین كلمات و جملات و اخبار بی ریشه گم می شود...


خبر مربوط به "حسین گوهرشناس" معلم ۶۸ ساله بوشهری بود که همراه با عکس و آب و تاب و دلسوزی فراوان بابت فقر و نیاز مالی معلم که منجر به انتحار شده دست به دست میشد، اما برادر مرحوم گوهرشناس ضمن تکذیب خبر خودکشی برادرش به سبب فقر و تنگدستی، به ایسنا اظهار داشت: "خبری که با مضمون خودکشی حسین به سبب فقر انتشار یافته واقعیت ندارد، متاسفانه برادرم سال ها گرفتار افسردگی حاد بود."
تصاویر و اخبار حکایت از وقوع یک خودکشی در شهر بوشهر داشت که با عنوان "خودکشی فرهنگی بازنشسته از فرط تنگدستی و نیاز" در فضای مجازی داغ میشد و بر دلها داغ می گذاشت. اما ماجرای خودکشی معلم خوشنام بوشهری روی دیگری دارد، ماندنی گوهرشناس برادر متوفی در گفت و گو با ایسنا ضمن رد مسئله خودکشی برادرش به سبب فقر می گوید: "برادرم سالها گرفتار افسردگی بود و همین مورد سبب شده تصمیم به خودکشی بگیرد. حسین تنها زندگی میکرد و حقوق بازنشستگی از آموزش و پرورش دریافت میکرد. ایشان هیچگونه فقر مادی نداشته و تنها در اثر از دست دادن فرزندش بسیار غمگین و افسرده بود."
وی با اعلان اینکه مرحوم حسین گوهرشناس پس از فوت فرزندش که حدود ۷ سال پیش در اثر ایست قلبی صورت گرفت از بوشهر به روستایی در نزدیکی محل دفن فرزندش در استان فارس نقل مکان کرده بود و شب های جمعه به زیارت قبر فرزندش میرفت، توضیح داد: "عصر پنجشنبه حدود ساعت ۱۶: ۳۰ در صورتیکه در خانه خواهرم میهمان بود بدون گفتن هیچ حرفی به خانواده از خانه بیرون رفت و کمتر از ۱ ساعت بعد خبردار شدیم با بهره گیری از طناب و در بزرگراه طالقانی بوشهر مبادرت به خودکشی کرده است."
ماندنی گوهرشناس اضافه کرد: "حسین بعد از فوت تنها فرزندش گرفتار افسردگی شدید شده بود، اما با وجود نیاز به مشاوره، از مراجعه به پزشک و مصرف دارو خودداری میکرد. شاید اگر نزد پزشک میرفت و زیر نظر متخصص تحت درمان قرار می گرفت، بیماری او با مصرف دارو رفع شده و این اتفاق تلخ هم هیچ گاه رخ نمیداد."
برادر متوفی ضمن ابراز ناراحتی از انتشار شایعاتی در ارتباط با علت خودکشی برادرش توضیح داد: "این شایعه از جانب افرادی با هویت مشخص صورت گرفته و از مردم فهیم استان بوشهر خواهان هستیم به شایعات دامن نزنند تا حقیقت فدای شایعه و دروغ نشود."

افراد بالای ۵۰ سال در معرض خطر مبادرت به خودکشی
معصومه الماس پور، متخصص روانپزشکی می گوید: خودکشی اقدامی عمدی برای اختتام دادن به زندگی خود است که امر موجهی نیست و البته دلیلهای و عوامل خودرا دارد. در تحقیقات صورت گرفته مشخص شده که افراد در لحظه مبادرت به خودکشی به هیچ چیزی فکر نکرده و گویی هیچ راهی جز اختتام دادن به زندگی خود ندارند.
وی با اشاره به سبب اصلی مبادرت به خودکشی در افرادی که خودکشی ناموفق داشته اند، عنوان می کند: افراد در سنین زیر ۱۹ سال و بالای ۵۰ سال در معرض خطر مبادرت به خودکشی هستند، مبادرت به خودکشی موفق در مردان و زنان بالای ۵۰ و ۷۰ سال سن، به دلایلی همچون سالمند بودن، عدم حمایت خانواده، حمایت اجتماعی، تنهایی، بیکاری، بیماری و این که عملکرد گذشته را ندارند، افزایش می یابد.
این روانپزشک اضافه کرد: مبادرت به خودکشی قبلی بسیار مؤثر است و این زمینه بزرگترین ریز فاکتور برای مبادرت به خودکشی مخصوصاً در استفاده از روش های کشنده افزایش می یابد.
منبع:

1399/03/19
23:40:40
5.0 / 5
3171
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane