تداوم معضلات محیط زیست در صورت عدم تغییر سبك زندگی و رفتار شهروندان

تداوم معضلات محیط زیست در صورت عدم تغییر سبك زندگی و رفتار شهروندان

به گزارش بیمه خانه مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار اظهار داشت: نتایج تغییر اقلیم در بین مدت و دراز مدت آثار خویش را نشان داده است.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، نشست علمی تخصصی روز زمین پاک از راه ویدئو کنفرانس با حضور مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار، اساتید دانشگاه، متخصصان حوزه محیط زیست، مدیران و کارشناسان این اداره کل و روسای محیط زیست مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران برگزار گردید.

شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار ضمن اشاره به سیاست های محیط زیست شهرداری تهران در سال ۱۳۹۹، اظهار داشت: توجه به مبحث زمین پاک و حفاظت از سرمایه های طبیعی زمین، دور نگه داشتن آن از انواع و اقسام آلودگی ها نباید محدود به یک روز باشد و در طول سال همه ارکان جامعه به خصوص سیاستگذاران کلان کشور باید برنامه ها و سیاست های محیط زیستی را در اولیت قرار دهند.

وی با اشاره به تاریخچه روز زمین پاک و پنجاه ساله شدن آن، اضافه کرد: هر ساله کشورهای جهان در این روز برنامه های متنوع و نمادین را با هدف توجه به زمین و قدردانی از مواهب آن و زدودن از تخریب ها و آلودگی های مختلف برگزار می کنند.

انصاری با تاکید بر اینکه به رغم اقداماتی که توسط فعالین محیط زیست در سطح جهان صورت می گیرد متاسفانه شاهد تخریب روزافزون کره زمین- تنها سکونتگاه بشر- هستیم، اظهار داشت: لازم است تا در سطح جهان اقدامات اساسی گسترده تری صورت گیرد.

وی با اشاره به آلودگی های آب و خاک، فرسایش خاک، جنگل زدایی و افت سطح آب های زیر زمینی که از مهترین مشکلاتی است که کره زمین با آنها مواجه می باشد، خاطرنشان ساخت: این مشکلات حالا به عنوان معضلات و چالش های زیست محیطی در دنیا مطرح هستند که حل آنها احتیاج به همیاری همه جهانیان دارد.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار خاطرنشان کرد: سال جاری همه کشورهای جهان در شرایطی به استقبال روز جهانی زمین پاک رفتند که اغلب با بحران شیوع کرونا روبرو هستند.

وی اظهار نمود: شباهت ویروس کرونا با مبحث تغییر اقلیم جهانی بودن آن هاست ولی تفاوت در این است که اثرات ویروس کرونا سریعا مشهود می شود، اما نتایج ناشی از تغییرات اقلیمی در بین مدت و دراز مدت آثار خویش را نشان داده است. بنابراین آنگونه که باید توسط دولت ها و سیاستمداران عرصه جهانی اهمیت این مورد درک نشده و گاها انکار هم می شود.

انصاری افزود: قرنطینه خانگی، کاهش ترددها و فعالیتهای صنعتی و در نتیجه کاهش آلاینده ها و گازهای گلخانه ای باعث تنفس موقت کره زمین شده است که این تأثیر مقطعی و ناپایدار است و با از سرگیری فعالیتهای بشری، وضعیت محیط زیست باردیگر به حالت قبل باز می گردد و اگر سبک زندگی و رفتار انسان با طبیعت تغییر نکند مشکلات و معضلات محیط زیستی تداوم خواهد داشت.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار اظهار نمود: چند محور اساسی شامل توسعه انرژی های نو، پایش آلاینده های آب، خاک و هوا، نظارت بر پروژه های توسعه ای و زیرساختی شهری، ارزیابی اثرات محیط زیستی پروژه های بزرگ مقیاس، تهیه پیوست زیست محیطی برای پروژه های کوچک مقیاس شهری، تنوع زیستی و رصد گونه های جانوری و گیاهی شهری، آموزش های محیط زیستی از راه شبکه های اجتماعی با همکاری سمن ها و کانون های محیط زیست با هدف ارتقا فرهنگ و دانش محیط زیستی در سطح جامع توسط شهرداری تهران از جانب اداره کل محیط زیست شهرداری تهران در حال پیگیری است.

او در آخر خاطرنشان ساخت: ان شالله بتوانیم مطابق با تکالیف برنامه سوم توسعه شهر تهران و بهره گیری از دانش متخصصان و اساتید حوزه محیط زیست شهری، قدم های موثرتری برای ارتقا کیفیت محیط زیست کلانشهر تهران برداریم.

طبق گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، در این جلسه، موضوعات شهرنشینی و تغییر اقلیم، اثرات تغییر اقلیم بر آینده کره زمین، توسعه حمل و نقل پاک، مدیریت مصرف آب، سازگار نمودن شهرها با شرایط اقلیمی، افزایش تاب آوری شهرها، مهاجران اقلیمی و فراهم نمودن زیرساخت ها در مناطق متاثر از تغییر اقلیم به منظور پیشگیری از مهاجرت و حاشینه نشینی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.1399/02/05
12:28:40
5.0 / 5
2885
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane