سفارش های بهداشتی برای تولید كمتر پسماند در ایام كرونایی

سفارش های بهداشتی برای تولید كمتر پسماند در ایام كرونایی

به گزارش بیمه خانه مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران سفارش هایی را برای تولید كم تر زباله در ایام كرونایی بیان نمود.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، صدرالدین علیپور در برنامه ای رادیویی با اشاره به آخرین وضعیت دفن پسماند در پایتخت اظهار داشت: میزان پسماندهای عادی یا همان پسماندهای خانگی كه در بهمن ماه به مجتمع آرادكوه و مراكز تفكیك مناطق وارد می شد، روزانه حدود ۴ هزار و ۹۰۰ تن بود كه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تن از آن به كود و كمپوست تبدیل و مابقی كه حدود دو هزار و ۴۰۰ تن بود دفن می شد.

وی افزود: بعد از شیوع كرونا، تهران نخستین شهری بود كه از همان ابتدا كار تفكیك پسماند را تعطیل كرد و بنابراین میزان پسماند ورودی به آرادكوه در اسفندماه به بیشتر از ۷ هزار تن رسید. این یعنی روزانه ۷ هزار تن پسماند باید جمع آوری، منتقل و دفن می شد كه اقدامی نفسگیر برای پرسنل ما بود.

علیپور با اشاره به وضعیت پسماندهای پزشكی و بیمارستانی اظهار داشت: حجم این پسماندها در بهمن ماه سال قبل بین ۷۰ تا ۸۰ تن بود كه با اضافه شدن پسماند بیمارستان های كرونایی در مواردی حتی روزانه ۱۱۰ تن پسماند بیمارستانی را جمع آوری كردیم. نكته مهم این است كه ما تمام این پسماندها را عفونی تلقی كرده و سایت ویژه ای را برای دفن پسماندهای كرونایی در نظر گرفتیم. البته هم اكنون حجم این نوع پسماند به حدود ۸۰ تا ۹۰ تن كاهش یافته است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران درباره نحوه تعامل بیمارستان ها برای تحویل پسماندهای پزشكی و عفونی هم توضیح داد: نیروهای ما در بیمارستان حضور ندارند و این تكلیف وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشكی و سازمان حفاظت از محیط زیست است كه پسماندهای بیمارستانی را به صورت اصولی و درست به ما تحویل دهند. در این حوزه جلساتی با مسئولین امر داشتیم و مواردی كه اقدامات مربوط به اتوكلاو و بسته بندی به درستی انجام نشده بود را گزارش كردیم. با عنایت به بی خطرسازی این نوع پسماندها در بیمارستان ها ما ایزوله كردن پرسنل و تجهیز آنها به پوشش بهداشتی مخصوص را بسیار جدی گرفتیم و حفظ سلامتی پرسنل را در اولویت اول كارمان قرار دادیم.


به قول علیپور پاكبانان و كارگران پسماند قشری هستند كه به اندازه تیم درمان در خط اول مقابله با ویروس كرونا حضور دارند و به شكل نفسگیر اقدامات پرریسك مربوط به جمع آوری، انتقال، دفع و دفن پسماند را انجام می دهند.

وی در ادامه به مكاتبات خود با سازمان های بین المللی مختلف برای دریافت تجربیات آنها در زمان شیوع كرونا پرداخت و خاطرنشان كرد: سازمان مدیریت پسماند حسب دستور شهردار تهران یكی از سازمان های درگیر در مبحث مهار ویروس می باشد. پس از اتفاقاتی كه در چین افتاد با مكاتباتی كه با سازمان بهداشت جهانی، شهردار ووهان و سفیر چین داشتم تلاش كردم از تجربیات آنها استفاده كنم و حتی دستورات سخت گیرانه تری را از ابتدا پیاده كردیم. به صورت مثال، بعنوان نخستین شهر تمام خطوط پردازش و تفكیك پسماند را تعطیل و كارگران را با پرداخت حقوق مرخص كردیم.

علیپور تصریح كرد: در مورد پاكبانان هم با ارسال دستورالعمل به مناطق ۲۲گانه بر بحث حفاظت فردی مثل تهیه ماسك و دستكش تاكید كردیم. محل های اسكان كارگری را هم روزانه بعضاً دوبار ضدعفونی می نماییم. در نهایت دلیل صحت ادعای ما در خصوص رعایت تمامی پروتكل های بهداشتی می تواند این باشد كه با وجود همه گیری ویروس، در حوزه های مختلف پسماند تنها دو تا سه مورد مبتلا شدن به ویروس كرونا داشتیم.


وی از شهروندان خواست تا اگر پاكبان یا كارگر پسماندی را دیدند كه از ماسك یا دستكش استفاده نمی كند، حتما این مورد را از راه سامانه ۱۳۷ به مسؤلان شهرداری گزارش دهند.

علیپور در انتها اظهار داشت: همینطور از مردم می خواهم كه در این روزها با استفاده كم تر از وسایل یكبار مصرف، پسماند كمتری تولید كنند، آب و مایعات داخل پسماند قرار ندهند تا شیرابه تولید نشود و پسماندهایی مثل ماسك و دستكش را در خیابان رها نكنند. در خانه هم ماسك و دستكش را پس از استفاده داخل پلاستیك جداگانه قرار دهند و در آنرا ببندند و داخل كیسه اصلی قرار دهند.
1399/01/27
14:58:58
5.0 / 5
2961
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane