چشم انداز حمل و نقل عمومی پایتخت در گفت وگو با شهردار

حناچی: پای اتوبوس های برقی را به تهران باز می نماییم

حناچی: پای اتوبوس های برقی را به تهران باز می نماییم

به گزارش بیمه خانه شهردار تهران اظهار داشت: شهرداری تهران با وجود عدم اعتماد بانك ها به سبب بدحسابی و نوسانات بازار ارز و تحریم در توسعه حمل و نقل عمومی با مشكلاتی مواجه است؛ اما باز هم در حال توسعه حمل و نقل عمومی است.


پیروز حناچی در گفت و گو با ایسنا، در مورد چشم انداز بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی در پایتخت با اشاره به اینكه تامین ۶۳۰ واگن برای مترو به مراحل نهایی رسیده است، اظهار داشت: بانك مركزی می بایست برای تامین ۶۳۰ واگن، ضمن تعیین بانك عامل داخلی، نامه ای را برای شركت بیمه صادرات چین ارسال نماید تا كار تامین واگن رسما آغاز شود.

وی با اشاره به اینكه دولت برای بازسازی ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس اعتبار در نظر گرفته است، اضافه كرد: همین طور از محل تبصره ۱۸ اعتباراتی برای خرید اتوبوس های جدید در نظر گرفته است و با همكاری صندوق امید نیز در حال دریافت تسهیلات برای خرید اتوبوس های جدید برای شهر تهران هستیم كه اگر تامین شود؛ بخش زیادی از بحران كمبود وسایل حمل و نقل عمومی حل می شود.
اطمینان به پایتخت نشینان برای اقدامات جدی جهت حل مشكلات حمل و نقل
شهردار تهران اضافه كرد: البته راه های دیگری را برای تامین واگن در نظر گرفتیم اما از آنجایی كه در شرایط تحریم قرار داریم، نمی توانم از آنها نام ببرم تا مبادا "تحریم گران" این راه ها را نیز نشان كنند؛ البته مردم تهران مطمئن باشند كه ما اقدامات جدی برای حل مشكلات حمل و نقل در این شرایط سخت دنبال می نماییم.

پای اتوبوس های برقی را به تهران باز می كنیم
وی با اشاره به اینكه تلاش داریم پای اتوبوس های برقی را به تهران باز نماییم، اظهار داشت: سوخت های فسیلی سبب آلودگی مضاعف می شوند و باید كلا به سمت خودروهایی با آلودگی كمتر و حتی پاك برویم كه با همكاری معاونت علمی ریاست جمهوری تولید این گونه خودرو، واردات و حتی مونتاژ توسط تولید كنندگان داخلی در دستور كار قرار گرفته است كه البته گرایش به سمت خودرو های پاك یك گردنگیر است.

بد حسابی های قبلی شهرداری و عدم توافق با بانكهای عامل برای خرید اتوبوس
حناچی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه چرا این وعده ها همچون خرید ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس برای تهران بر روی كاغذ مانده، اظهار نمود: تامین اعتبار خرید ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس، بانك عامل می خواهد؛ اما شهرداری به سبب بدحسابی های قبلی كه در پرداخت تسهیلات داشته، هم اكنون نمی تواند با بانكهای عامل به توافق برسد.
وی با اشاره به اینكه بدحسابی های قبلی شهرداری عموما در حوزه حمل و نقل عمومی بوده است، اضافه كرد: یعنی به عبارتی دیگر توسعه مترو سبب شده، شهرداری به هر قیمتی تسهیلات ستاندن كند، اما بازپرداخت ها به تعویق افتاده و به سبب بدحسابی مجبور شدیم عمده منابع را بدهیم تا قسمتی از بدهی ها را پرداخت نماییم و بانكها و موسسات مالی را راضی نماییم تا به ما تسهیلات بدهند.

نوسانات ارز دلیل دوم بی علاقگی بانكهای عامل برای تامین اعتبار توسعه حمل و نقل
شهردار تهران با اشاره به اینكه سخت ترین بخش كار پیدا كردن بانك عامل است تا بتواند تامین اعتبار كند، اضافه كرد: البته نوسانات بازار ارز هم در این مساله بی اثر نیست و یكی از دلیلهای بی علاقگی بانك ها برای ورود به این موضوعات، نوسانات ارز است.
تامین و خرید واگن های بیشتر در این شرایط، كار بسیار سختی است

وی اشاره كرد: شهرداری تهران در این شرایط سخت در حال تامین منابع مالی لازم برای توسعه حمل و نقل است؛ اما دقت داشته باشید توسعه حمل و نقل نیازمند اعتبارات زیادی است و آن زمانی كه شهرداری درآمدهای چند صد میلیاردی داشت باید این افزایش ناوگان كلید می خورد؛ چونكه حالا هر واگن مترو یك میلیون یورو ارزش دارد و اساسا تامین و خرید واگن های بیشتر در این شرایط، كار بسیار سختی است.
حناچی با اشاره به اینكه زیرساخت های حمل ونقلی برقرار است، بگونه ای كه خط شش و هفت مترو برای واگن و تجهیزات "له له می زند" اضافه كرد: در این شرایط سخت به مردم قول داده ایم ماهی یك ایستگاه مترو افتتاح نماییم و تا آنجایی كه می توانستیم این مهم را نیز انجام دادیم و دیدید كه ایستگاه متروی كیانشهر، را در به دور از هیاهو افتتاح كردیم چونكه تنها هدف ما خدمت به مردم و كسب رضایت آنها است.

رویكرد قبلی "بانك شهر" حاتم بخشی بود
وی در پاسخ به این پرسش كه مدیریت شهری پیشین از ظرفیت بانك شهر برای توسعه امورات شهر استفاده می كرد؛ اما در این دوره چرا این كمك كمتر شده است؟ اظهار داشت: همین اتفاق بانك شهر كه همواره پشتیبان پروژه های شهرداری بود سبب شد كه بانك مركزی جلوی تسهیلات بی ضابطه این بانك را بگیرد.
در حال جبران تبعات تصمیمات مدیریت قبلی هستیم

شهردار تهران با اشاره به اینكه در گذشته رویكرد "حاتم بخشی" در بانك شهر وجود داشت اما حالا این بانك بعنوان یك بانك حرفه ای عمل می كند، اظهار داشت: منابعی كه شهرداری به بانك شهر در ازای دریافت تسهیلات داده، عموما دارای مشكلات حقوقی است و این مسئله سبب ایجاد اختلافی فی درخلال ما و بانك مركزی شده كه در حال پیگیری هستیم اما دقت داشته باشید، اینكه ما به هر قیمتی، تسهیلات بگیریم تبعاتی دارد كه ما الان در حال جبران تبعات تصمیمات مدیریت قبلی هستیم.
منبع:

1398/12/23
15:00:38
5.0 / 5
3684
تگهای خبر: اعتبار , بازار , بیمه , تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane