از نقد برنامه نخوانده تا ضرورت پایش مالی برنامه سوم توسعه شهرداری در شورای شهر

از نقد برنامه نخوانده تا ضرورت پایش مالی برنامه سوم توسعه شهرداری در شورای شهر

بیمه خانه: اعضای شورای شهر تهران درمورد برنامه سوم توسعه شهرداری كه بامداد امروز از جانب شهردار تهران تقدیم شورای شهر شد، نظرات خویش را بیان نمودند.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، اعضای شورای شهر تهران بعد از استماع چكیده ای از برنامه سوم توسعه كه توسط شهردار تهران عرضه شد به عرضه نكته نظرات خود پرداختند و حسن رسولی خزانه دار شورا بعنوان نخستین نفر صحبت كرد و اظهار داشت: من بعنوان یك عضو جامعه مددكاران كشور از شما می خواهم كه از اتخاذ رویكرد مهندسی صدمه های اجتماعی بخصوص ساماندهی متكدیان و... خودداری كنید چون كه این افراد عوارضی از جنس مكانیكی نیستند و حاصل ناكارآمدی نهادهایی همچون خانواده و كج كاری ها هستند.

وی با اشاره به اینكه از تعیین مهلت برای ساماندهی خودداری كنید و در این امر از متخصصان استفاده كنید، اظهار داشت: امروز بیش از ۶۶ هزار نفر در شهرداری اشتغال دارند و این در شرایطی است كه جمع پست های شهرداری كمتر از ۳۳ هزار پست است و این نشان داده است كه از نظر تعادل نیروی انسانی صددرصد دچار اختلال هستیم و این در شرایطی است كه باید سالانه ۱۰ درصد از سطوح سازمانی كم می شد اما من حساسیتی در شما در این زمینه نمی بینم.

رسولی با اشاره به اینكه در حوزه اقتصاد شهری ما با ۶۰ هزار میلیارد تومان بدهی مواجه هستیم كه سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان به آن اضافه می گردد اظهار داشت: با این شرایط باید نگاه تقلیل گرایانه و چابك سازی به شهرداری داشته باشیم و دقت كنید كه شهرداری همه كاره نیست كه مسئولیت همه امور را به دست بگیرد و چرا شما می گویید كه باید اورژانس هوایی داشته باشیم؟ در حالیكه این مورد در چارچوب اختیارات شهرداری نیست.

به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، در ادامه امینی، رییس كمیسیون حقوقی و نظارت شورا هم با عرضه تذكر آیین نامه ای اظهار داشت: برنامه ۵ ساله سوم امروز تقدیم شورای شهر شد و نه در مجلس و نه در شورا تابحال مرسوم نبوده است كه نمایندگان برنامه ای را كه هنوز نخوانده اند، نقد كنند.

به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، این انتقاد امینی سبب شد كه محسن هاشمی خطاب به افشانی بگوید: «آقای امینی به علت آنكه به افشانی علاقه مند است هرگونه انتقاد به ایشان را قبول نمی كند».

در ادامه محمد سالاری، رییس كمیسیون شهرسازی هم با اشاره به اینكه خوشحال هستم كه شهردار تهران با وجود انبوهی از مشكلات و بدهی ها به مسائل شهرسازی حساس هستند اضافه كرد: شهردار با حضور در جلسات مختلف عرصه پرارزش ۵۰ هكتاری پادگان ۰۶ را برای آینده شهر حفظ كردند.

وی با اشاره به اینكه لازم است تا كارشناسان مالی برنامه را پایش كنند تا ببینیم كه بر مبنای ظرفیت های موجود تهران امكان اجرای این برنامه وجود دارد یا نه؟ اظهار داشت: متاسفانه نظام آماری قابل اعتمادی برای پایش وضع موجود و برنامه ریزی آینده نداریم كه باید این مساله هم مرتفع شود.

به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، در ادامه ناهید خداكرمی، رییس كمیته سلامت هم با اشاره به اینكه در سخنان افشانی از كلمه "من" زیاد استفاده می شد و من نگران هستم كه مبادا مقرر است این برنامه ها مهندسی شده، از بالا به پایین و بدون مشاركت باشد اظهار داشت: كار در شهرداری یك كار جمعی و با مشاركت مردم است و نباید از ضمایر اول شخص بهره برد.

در ادامه محسن هاشمی، رییس شورای شهر هم با انتقاد از اعضای شورای شهر اظهار داشت: من گفتم كه در جهت روحیه دهی به شهردار صحبت كنید و از ایشان تشكر كنید نه اینكه برنامه ای را كه هنوز نخوانده اید، نقد كنید.

زهرا نژاد بهرام، عضو كمیسیون شهرسازی هم با اشاره به اینكه قرار نیست در این ۵ سال همه مشكلات ایران، تهران و جهان اسلام را حل نماییم اظهار داشت: برای من جای سوال است كه پس از این برنامه توسعه ای، جایگاه تهران كجا است و آیا منابع مالی اجرای آن دیده شده است؟.

در ادامه الهام فخاری رییس كمیته اجتماعی شورای شهر هم با اشاره به اینكه در تدوین برنامه سوم باید به وضعیت برنامه دوم هم توجه گردد اظهار داشت: شهردار تهران به نقش شهرداری در پذیرش مسئولیت اجتماعی توجه كرده اما لازم است كه به صورت دقیق این مساله مورد بررسی قرار گیرد و باید در تدوین برنامه به وضعیت استان و شهرهای اقماری هم توجه گردد.
1397/07/03
14:22:33
0.0 / 5
4931
تگهای خبر: شهرداری , مسئولیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane