شورای شهر تصویب كرد؛

ایجاد سامانه برخط آتش نشانی در آستانه سالگرد پلاسكو

ایجاد سامانه برخط آتش نشانی در آستانه سالگرد پلاسكو

بیمه خانه: اعضای شورای شهر تهران در آستانه سالگرد پلاسكو به ایجاد سامانه برخط برای ثبت اطلاعات ساختمان های پایتخت رأی مثبت دادند.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، صبح امروز بررسی طرح گردنگیر شهرداری تهران به ایجاد سامانه برخط ساختمان های سطح شهر روی میز بررسی قرار گرفت و محسن هاشمی در ابتدای مطرح شدن این دستور جلسه با اشاره به اینكه انتظار داشتیم به مناسبت سالگرد پلاسكو این طرح با ستاندن نظرات مختلف اعضای شورای شهر به صحن بیاید، اظهار داشت: از مهر ماه سال جاری ارائه پیشنهادات در دستور كار كمیسیون سلامت و كمیسیون شهرسازی قرار گرفته و برایم جای سوال است كه چرا كمیسیون شهرسازی از این دستور جلسه ابراز تعجب می كند.
محمد سالاری رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران اظهار نمود: در مهر ماه سال جاری پس از آن كه پیشنهادی درباب ایمنی ساختمان ها در شورای شهر رأی نیاورد و قرار شد دو كمیسیون معماری و شهرسازی بر روی مفاد طرح جدید جلسه بگذارند و دبیر كمیسیون ها می گفتند كه پیگیر هستند.
وی با اشاره به اینكه كمیسیون شهرسازی نیز باید نظرات خودرا دراین زمینه عرضه نماید و نمی گردد كه تنها نظرات یك كمیسیون در این طرح لحاظ شود، اظهار داشت: ما نظراتمان مشخص است و باید نظرات ما نیز دراین زمینه لحاظ شود. چونكه این بحث خیلی لازم است.
وی با اشاره به اینكه من نمی خواهم بگویم كه كمیسیون سلامت به جهت اینكه خودش این طرح را به صحن بیاورد بدون اطلاع به ما نامه زده است، اظهار داشت: ما پیشنهادات زیادی داریم و به احترام درنوردیدن این پروسه می خواهم كه اعضای شورای شهر به پیشنهادات ما نیز در كمیسیون شهرسازی توجه كند.
زهرا صدراعظم نوری در واكنش به این سخنان سالاری اظهار داشت: چرا بی توجه هستید؟! پیشنهاداتی كه شهرداری برای ما آورد ۱۹۰ درجه تغییر كرده و این مساله مسئله حریق است و نباید بی توجه باشیم و به من بگویید از مهر ماه كه قرار شد ما بر روی این پیشنهادات كار نماییم تا حالا چه اتفاقی افتاده و چه تغییراتی به وجود آمده است؟
وی با اشاره به اینكه چرا در بررسی طرح ها ان قلت می آورید، اظهار داشت: در ایام اول شورا مسئله ایجاد كمیته ای جهت بررسی پلاسكو ارائه شد اما همان زمان اعضای شورا مخالفت كردند و گفتند كه بهتر است كمیته ایمنی شورا روی این موضوعات ورود كند و حالا سه سال قبل و كاری عملیاتی انجام نشده و اصلا چرا زمان تعیین می كنید، وقتی مقرر است باری به هر جهت عمل نماییم.
محسن هاشمی نیز در واكنش به این سخنان دو عضو شورا اظهار داشت: من خطاب به كمیسیون ها نوشته ام كه تا ۴ آبان ماه موضوعات خودرا به هیات رئیسه اعلام كنید و اگر شما برای طرح پیشنهادات و طرح های خود درخواست زمان بیشتری نكنید من این عدم ارائه درخواست را به معنای آمادگی در ارائه گزارش برداشت می كنم و بنا بر این نیز موضوع ایمنی ساختمان ها را در دستور كار گذاشتم.
زهرا صدراعظم نوری در ادامه در تشریح جزئیات طرح سامانه برخط با اشاره به اینكه در ۹ ماهه امسال ۲۰ هزار و ۲۶۴ حریق در پایتخت رخ داده كه ۱۴ هزار مورد در فضای سبز و معابر و بیشتر از ۴۰۰۰ حریق نیز در ساختمان ها رخ داده است، اظهار داشت: عمده حریق ها در كاربری های مسكونی رخ داده است كه مجموعا حریق های پایتخت ۱۷۱۴ میلیارد ریال خسارت مالی بر جای گذاشته است.
وی با اشاره به اینكه بررسی ها نشان داده است كه عدم وجود سیستم اطفای حریق، دپوی كالای قابل اشتعال، نقص در تاسیسات مكانیكی، عدم مقاوم سازی همچون دلیلهای ناایمن بودن ساختمان ها است، اظهار داشت: آتش نشانان در این مدت از ۲۸ هزار ساختمان اختصاصی، ۳۴۹۵ ساختمان دولتی و ۱۲۰۷ ساختمان متعلق به شهرداری تهران بازدید كردند و از لحاظ ایمنی این ساختمان ها را كنترل كردند.
وی ادامه داد: با این وجود لازم است سازمان آتش نشانی با همكاری دستگاه های مختلف مجهز به «سامانه برخط» شوند تا اطلاعات ساختمان ها ثبت گردد و اگر حادثه ای رخ داد آتش نشانی بتواند به راحتی به اطلاعات ساختمان ها برسد و بداند كه نقشه این ساختمان یا سازه آن چگونه به وجود آمده است. هر چند كه هم اكنون آتش نشانی در حال فعالیت دراین زمینه است اما لازم است كه هم مصوبه شورا را داشته باشد و هم اعتباراتی را برای انجام این مهم برای آنها در نظر بگیریم.
در ادامه نوری در واكنش به سخنان سالاری اظهار داشت: سوابق همه اعضا مشخص است و ما احتیاج نداریم كه با آوردن یك طرح یا پیشنهادی بگوییم كه ما این كار را كردیم و خوشبختانه آنقدر طرح و لوایح زیاد است كه هر كاری انجام دهیم باز هم كار برای انجام دادن وجود دارد.
هاشمی نیز در واكنش به این سخنان اظهار داشت: این مساله را فقط به خاطر سالگرد پلاسكو در دستور قرار دادم و در آستانه پلاسكو باید كاری می كردیم، هر چند حالا كه یكی از كمیسیون های تخصصی كه قرار بود این طرح را بررسی كند اعلام بی اطلاعی كرده، پیشنهاد می كنم كه كلیات این طرح را به رأی بگذارید و جزئیات آنرا در هفته آینده و با الحاق نظرات و پیشنهادات كمیسیون شهرسازی بررسی كنید.
به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، اعضای شورای شهر تهران به كلیات طرح ایجاد سامانه برخط برای سازمان آتش نشانی رأی دادند و به پیشنهاد هاشمی مقرر شد جزئیات این طرح در هفته آینده بررسی شود.
منبع:

1398/10/29
15:48:47
5.0 / 5
4775
تگهای خبر: اعتبار , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane