رییس ستاد مدیریت محله عنوان كرد

فراخوان عمومی برای انتخاب مدیران محلات

فراخوان عمومی برای انتخاب مدیران محلات

به گزارش بیمه خانه رئیس ستاد مدیریت محله از مردم خواست كه در انتخابات مدیران محلات شركت نمایند و اظهار داشت: بزودی دستورالعمل اصلاحی فعالیت سراهای محلات بررسی می شود.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، مهدی شیرزاد بامداد امروز در نشست خبری كه به منظور تشریح فراخوان انتخاب مدیران محله های تهران برگزار شد، اظهار داشت: یكی از اقدامات مهم معاونت فرهنگی و اجتماعی و همین طور مدیریت محلات، برگزاری انتخابات شورایاری است كه كار مشترك شورای شهر و مجموعه معاونت های مختلف شهرداری همچون معاونت فرهنگی بود كه اجرای انتخابات را به صورت الكترونیك برعهده داشت كه پس از برگزاری انتخابات شورایاران در دوره پنجم آنها در محلات مستقر شدند و هیات رییسه ها شكل گرفته است.
وی با بیان این كه در كنار شورایاری، مدیران محلات را داریم، اظهار نمود: در سطح خرد محلات برای پیشبرد اهداف و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی نهادی به نام مدیران محله تشكیل شد كه هیات امنای آنها متشكل از شورایاران و نمایندگان بعضی از ارگان ها است.
رئیس ستاد مدیریت محله اضافه كرد: در گذشته معمولا مدیران محلات توسط شهردار ناحیه به ستاد مدیریت محله معرفی و پس از انجام مصاحبه از بین چند نفر مدیر محله انتخاب می شد، اما امسال اهتمام داریم در امتداد مردمی كردن اقدامات محلات، مدیران محلات را بوسیله فراخوان انتخاب نماییم، چونكه نباید این گونه باشد كه افراد به سبب رفاقت با برخی در شهرداری شانس مدیر محله شدن را پیدا كنند و باید بیشتر به سمتی حركت نماییم كه كارها به خود مردم سپرده شود.
وی با بیان این كه شهرداری تهران به سمت محله و ناحیه محوری پیش می رود، اظهار داشت: برنامه های توسعه در برش محلات تدوین شده و حتی نظام بودجه ریزی شهری نیز مبتنی بر محلات تنظیم شده است تا بتوانیم برخی مشكلات را در سطح محلات رفع نماییم.
رئیس ستاد مدیریت محله با بیان این كه تلاش شده سراهای محلات به دور از نظام بروكراسی اداره شوند و محلی برای پاتوق های مردمی، سمن ها و غیره باشند، اظهار نمود: ما موظف هستیم از همه ظرفیت های اجتماعی سطح شهر و محلات استفاده نمائیم.
شیرزاد با تاكید بر این كه سرای محلات رقیب هیچ نهاد دیگری همچون بسیج، مسجد و غیره نیست، افزود: دقت داشته باشید كه ما در پروسه انتخاب مدیر محله به دنبال استخدام افراد در شهرداری نیستیم و اینگونه تصور نكنند كه اگر مدیر محله انتخاب می شوند، استخدام شهرداری شده اند.
وی با بیان این كه مدت زمان فعالیت مدیران محلات دو سال است و آنها بعنوان كارمند شهرداری و یا رابطه استخدامی با شهرداری ندارند، اظهار داشت: مدیران محلات باید بین 22 تا 65 سال سن داشته باشند و در منطقه ساكن باشند و همین طور مدارك تحصیلی آنها در ارزیابی امتیاز دارد.
رئیس ستاد مدیریت محله با بیان این كه ایده محله محوری هنوز خام است و نیازمند كار كارشناسی بیشتر است، اظهار نمود: ما در نظام برنامه ریزی شهری، برنامه ریزی پایین به بالا و مبتنی بر نیاز و خواسته مردم را در نظر می گیریم و در ساختار بودجه ریزی نیز این موضوعات ملاك عمل خواهد بود.
وی با بیان این كه نه شهر و نه شهرداری توان مالی برای انجام مگاپروژه هایی از جنس پل صدر و امام علی (ع) را ندارند و باید به سمت تعریف پروژه های كوچك تر در محلات باشیم، افزود: ما نگاه اجتماعی به موضوعات داریم و بنا بر این در ناحیه محوری و محله محوری اهتمام داریم دغدغه های مردم پاسخ داده شود.
شیرزاد در مورد بی انضباطی های مالی در سراهای محلات با بیان این كه این مساله یك دغدغه است، اظهار داشت: البته سناریوهای حقوقی متفاوتی در مورد سراهای محلات تدوین شده و پیشنهادات خودرا مطرح كرده ایم كه البته تصمیم گیری در سطح شورای شهر و شهردار تهران است، اما در این چند ماهی كوشیدیم سازوكار مالی در سراهای محلات را منضبط نماییم و حتی در نظر داریم سامانه با كمك سازمان فناوری شهرداری، سامانه جامع محلات راه اندازی نماییم كه یكی از آنها سامانه مالی است و تراكنش های مالی را رصد می نماییم و این در حالیست كه ما به سوژه خودگردانی سراهای محلات وفادار هستیم اما ارزیابی ها باید شفاف باشد و تا آخر سال این سامانه راه اندازی می شود.
رئیس ستاد مدیریت محله در مورد سطح اختیارات مدیران محلات اضافه كرد: اختیارات آنها در قالب سیاست گذاری معاونت فرهنگی است.
وی در مورد فعالیت شورایاری ها با بیان این كه برخی ها با هیاهو اهتمام دارند كه فعالیت شورایاری ها را كم رمق و كم رونق نشان دهند، اظهار نمود: البته دلیل این است كه در اصلاح اساسنامه شورایاری ها مداخله مالی و اجتماعی از شورایاران سلب شد و عده ای كه تعدادشان كم است، اما صدایشان بلند است اهتمام دارند كه شورایاری را كم رونق جلوه دهند، اما نفس داشتن شورایاری بعنوان یك نهاد دموكراتیك برای مدیریت شهری یك موفقیت است.
شیرزاد در ادامه در مورد فعالیت سراهای محله با بیان این كه خیلی از فعالیت سراهای محلات مطلوب و قابل قبول ما نیست، اظهار نمود: با مدیركل بهزیستی تهران جلسه داشتیم تا تمام خانه های كودك سراهای محلات مجوز بهزیستی بگیرند، اما باید بگویم كه تحمیل سیاست خودگردانی به سراهای محلات سبب شده كه فعالیت آنها بجای آنكه فرهنگی باشد به سمت فعالیت تجاری سوق داده شود.
رئیس ستاد مدیریت محله افزود: البته بحث اصلاحیه دستورالعمل های سراهای محلات مطرح است كه در این زمینه پیش نویس و پیشنهادهایی ارائه شد كه در جلسه ستاد راهبری كه با ریاست شهردار تهران انجام شد این مساله عنوان شد، اما اعضای شورا نقطه نظراتی داشتند كه باید این نظرات احصاء شود و بنظر می رسد در آینده نزدیك در مورد اداره سراهای محلات تصمیمات جدی گرفته شود.
منبع:

1398/09/09
15:08:47
5.0 / 5
4415
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane