راهكارهای جدید وزارت كشور برای معاینه فنی تاكسی های اینترنتی

راهكارهای جدید وزارت كشور برای معاینه فنی تاكسی های اینترنتی

به گزارش بیمه خانه دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیك شهرهای كشور اظهار داشت: می خواهیم در اصلاح آیین نامه معاینه فنی كشور این مورد را اضافه نماییم كه معاینه فنی خودروهای پلاك شخصی كه جابه جایی بار و مسافر انجام می دهند، تاكسی های حمل و نقل بار و مسافر و تاكسی های اینترنتی در صورت موافقت دولت مانند خودروهای حمل و نقل عمومی باشد.



به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، چندسالی است كه فعالیت تاكسی های اینترنتی در سطح شهر پر رنگ و دامنه حضور آنها هم روز به روز در شهرها گسترش یافته است، به صورتی كه شاید بتوان گفت این تاكسی ها بخشی از خدمات حمل ونقلی عمومی را برعهده گرفته اند. باآنكه در عرضه خدمات آنها شكی وجود ندارد اما این سوال در ذهن تولید می گردد كه آیا این خودروهای پلاك شخصی كه فعالیتی مشابه تاكسی ها دارند و دائما در سطح شهر در حال تردد و جابه جایی مسافرند و طبیعتا استهلاك بسیاری دارند مانند تاكسی ها هر شش ماه یكبار موظف به دریافت معاینه فنی اند؟ و آیا اساسا نظارتی در این زمینه وجود دارد؟

گفتنی است كه برپایه آیین نامه اجرایی معاینه فنی كشور، وسایل حمل ونقل عمومی باید هر ۶ماه برگه معاینه فنی خویش را دریافت نمایند در حالیكه برای خودروهای شخصی این زمان به سالی یكبار می رسد. طبیعتا چون تاكسی های اینترنتی جزو خودروهای شخصی به حساب می آیند تنها كافیست یكبار در سال معاینه فنی بگیرند و این با نوع خدمتی كه انجام می دهند و همینطور سیاست های كاهش آلودگی هوای كلانشهرها خصوصا تهران مغایرت دارد. در این راستا دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیك شهرهای كشور هم در سی و چهارمین جلسه كارگروه ملی كاهش آلودگی هوا به این مورد اشاره كرده بود كه آیین نامه پیشین معاینه فنی در سال ۹۳ توسط هیات وزیران ابلاغ گردیده است و این آیین نامه بنا به دلایلی نیاز به اصلاح و بازبینی دارد كه در آیین نامه جدید در تعریف خودروی عمومی ذكر شده كه پلاك عمومی و پلاك شخصی با كاركرد عمومی ـ شامل آژانس ها، مسافربرهای اینترنتی و حتی وانت های شخصی با كاركرد عمومی مد نظر قرار گیرد.





پوریا محمدیان یزدی-دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیك شهرهای كشور در گفت وگو با ایسنا به تشریح این مورد می پردازد و با اشاره به اینكه برپایه آیین نامه معاینه فنی كشور تمام وسایل حمل ونقل عمومی باید هر ۶ ماه معاینه فنی بگیرند، می گوید: در این آیین نامه گفته شده است كه هر خودروی عمومی كه پلاك آن "ت" یا "ع" باشد بایستی هر ۶ماه برای دریافت معاینه فنی رجوع كنند؛ اما این سوال برای برخی پیش آمد كه تكلیف معاینه فنی خودروهایی كه كار حمل ونقل عمومی انجام می دهند اما پلاك شخصی هستند چه می شود؟

وی ادامه می دهد: بدین منظور قرار شد پیشنهادی در این خصوص در آیین نامه اجرایی معاینه فنی كشور اضافه نماییم تا از این به بعد معاینه فنی خودروهای پلاك شخصی كه جابه جایی بار و مسافر انجام می دهند، آژانس های حمل ونقل بار و مسافر و تاكسی های اینترنی در صورت پذیرش دولت مانند خودروهای عمومی باشد.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیك شهرهای كشور می افزاید: خودروهای شخصی باید سالی یكبار معاینه فنی بگیرند و سن معافیت از معاینه فنی آنها چهار سال است اما اگر خودرویی عمومی باشد معافیتش كمتر و حدود یك تا دوسال می گردد و از سویی هم باید هرشش ماه برای معاینه فنی رجوع كنند.در حقیقت می خواهیم در اصلاح آیین نامه اجرایی معاینه فنی كشور این موارد را اضافه نماییم تا برای تایید نهایی به دولت برود.

وی در ادامه می گوید: ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث یك آیین نامه اجرایی دارد كه مصوب دولت می باشد. در آن نوشته شده كه شركت های بیمه زمانی كه می خواهند بیمه نامه شخص ثالث را صادر كنند باید معاینه فنی را كنترل كرده و اگرخودرویی معاینه فنی نداشت، برپایه درصد مشخص به حق بیمه آنها اضافه شود. در حقیقت این یك سیاست ضد تشویقی است. یعنی طرف وقتی می تواند با هزینه كمتر معاینه فنی بگیرد چرا باید هزینه بیشتر برای معاینه فنی دریافت كند؟ كه این مورد را در آیین نامه اجرایی بیمه شخص ثالث قرارداده ایم. یعنی وزارت كشور زمانی كه این آیین نامه در حال تنظیم بود در جلسات كمیسیون اجتماعی دولت این پیشنهاد را داد.

زیرساخت های برقراری ارتباط سیمفا و بیمه مركزی فراهم است

محمدیان در ادامه همینطور به ارتباطی كه باید بین بیمه مركزی و سیمفا(سامانه یكپارچه معاینه فنی كشور) جهت بررسی معاینه فنی خودروها برقرار شود اشاره می كند و می افزید: كسانی كه می خواهند بیمه صادر كنند باید بدانند كه خودرو معاینه فنی معتبر دارد یا خیر؟ به همین جهت قرار شد كه با بیمه مركزی جمهوری اسلامی ایران وب سرویسی از سیمفا ارتباط برقرار نماییم تازمانی كه بیمه گذار شماره پلاك را وارد سامانه می كند، سیمفا به آن پاسخ دهد كه آن خودرو معاینه فنی معتبر دارد یا ندارد. یعنی بایستی بین سیمفا و بیمه، ارتباط برقرار شود كه در حال حاضرنیز زیرساخت های آن هم مهیا است.



خبرنگار: سپیده رشیدپورایی/دبیر خبر: منیره كربلایی


1397/10/29
14:54:34
5.0 / 5
3329
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane